سئو داخلی یا on-page SEO چیست؟

سئو داخلی یا on-page SEO چیست؟

هر استراتژی سئو بر بالاترین رتبه‌بندی در موتورهای جستجو تمرکز دارد. به این منظور، همه ما تلاش می‌کنیم وب‌سایتی طراحی و گسترش دهیم که باب پسند الگوریتم سری گوگل باشد. این اساساً موضوع بحث سئو است. عوامل الگوریتم گوگل می‌توانند به دو دسته تقسیم شوند که رتبه‌بندی وب‌سایت شما را تعیین می‌کنند: سئو داخلی و سئو خارجی که رتبه‌بندی را بالا می‌برند. در این‌جا درباره تفاوت بین این دو بحث می‌کنیم و اهمیت سئو داخلی که موجب بالا رفتن رتبه‌بندی می‌شود را تشریح می‌کنیم و مهم‌ترین عوامل سئوی داخلی (on-page SEO) که موجب بالا رفتن رتبه‌بندی می‌شوند را توضیح می‌دهیم.

سئو داخلی on-page SEO و سئو خارجی off-page SEO

عوامل داخلی سایت تنها با المان‌های وب‌سایت شما سر و کار دارند. عوامل داخلی سایت که موجب بالا بردن رتبه‌بندی سایت می‌شوند شامل تنظیمات فنی- کیفیت برنامه‌نویسی شما- محتوای متنی و بصری و کاربر پسندی سایت شما است.(سئو داخلی) و از سوی دیگر عوامل خارجی از سایت که باعث بالا بردن رتبه‌بندی سایت می‌شوند نیز وجود دارند (سئو خارجی)، مانند پیوندها از سایت‌های دیگر. اگر بر سئوی خارج از سایت تمرکز کنید، عمدتاً به دنبال ایجاد پیوندهای بیش‌تر به سایت خود هستید. هر چه پیوندهایی که می‌گیرید مرتبط‌تر باشند، رتبه‌بندی شما در گوگل بالاتر خواهد بود. می‌خواهید پیوندهای بیش‌تری روی سایت خود داشته باشید؟ مجموعه ما در مورد ساختن پیوند را مطالعه کنید.

اهمیت سئو داخلی

سئوی داخل سایت که موجب بالا بردن رتبه‌بندی می‌شود شامل همه المان‌های سئو است که می‌توانید بهترین کنترل روی آن‌ها را داشته باشید. اگر صاحب وب‌سایتی هستید، می‌توانید روی مسائل فنی و کیفیت محتوای خود کنترل داشته باشید. بر این باوریم که مسائل داخل سایت که موجب بالا بردن رتبه‌بندی می‌شوند باید به گونه‌ای مهار شوند که گویی کنترل آن‌ها در دست خود شماست. اگر وب‌سایت فوق‌العاده‌ای ایجاد کردید، قطعاً شروع به رتبه‌بندی می‌کند. تمرکز بر سئو داخلی همچنین احتمال این که استراتژی سئو خارج از سایت نیز موفق شود را افزایش می‌دهد. ایجاد پیوند با یک سایت بسیار بی‌کیفیت کار بسیار دشواری است. هیچ کس نمی‌خواهد مقالاتی که به خوبی نوشته نشده یا خسته‌کننده هستند را پیوند دهد.

عوامل ضروری در سئو داخلی

از نظر ما، سه عامل اصلی سئو داخلی وجود دارد. این سه ستون آن‌هایی هستند که باید بر آن‌ها تمرکز داشته باشید:

برتری فنی

کیفیت برنامه‌ریزی شما باید بالا باشد. بررسی کنید که آیا به طور ناخواسته خزنده‌ها را از فهرست کردن وب‌سایت خود منع نکرده باشید (هنوز شاهد این اتفاقات هستیم!). وردپرس یک پلت‌فرم سازگار با سئو است و افزونه Yoast SEO Premium مراقب اکثر چالش‌های فنی دیگر سئو است، بدون این که حتی متوجه آن شوید. بنابراین اگر از وردپرس استفاده می‌کنید و Yoast SEO Premium را نیز پیکربندی کرده باشید، بیش‌ترین جنبه‌های فنی سئو داخلی خود را پوشش داده‌اید.

محتوای عالی

چرا افراد از سایت شما بازدید می‌کنند؟ به احتمال بسیار زیاد به علت این که شامل اطلاعاتی است که آن‌ها به دنبال آن هستند. بنابراین باید محتوای عالی بنویسید. موتورهای جستجو مانند گوگل متن شما را می‌خوانند. این که کدام سایت بالاترین رتبه را می‌آورد به طور عمده بر محتوای وب‌سایت بستگی دارد. این محتوا باید درباره کلمات کلیدی مناسب، آموزنده و برای خواندن آسان باشد.

تجربه بی عیب و نقص کاربر

سومین و آخرین ستون، تجربه کاربری یا UX است. (UX چیست؟) کاربر باید به سادگی سایت شما را درک کند. آن‌ها باید بتوانند چیزی که به دنبال آن هستند را به سرعت پیدا کنند. باید بدانند کجا کلیک کنند و چگونه در سایت شما مسیریابی کنند. و این کار باید به سرعت انجام شود! وب‌سایتی که به زیبایی طراحی شده باشد خوب است، اما قطعاً ایجاد یک سایت سازگار با کاربر را باید در اولویت بالای خود قرار دهید.

احمدرضا ذوقی

طراح و برنامه نویس وب هستم. عضو تیم آریا وردپرس، نزدیک به 3 سال هست که با وردپرس آشنا شدم و سعی می کنم مقالات مفید و ارزشمندی را برای شما عزیزان در آریا وردپرس منتشر کنم.

1 دیدگاه

  1. کاربر
    shahin 3 آذر 1397

    عالی ارزشی که پست های شما داره برام اطلاعات دقیقی است که داخل سایت یاست است و من موفق به خواندن آنها نشدم ولی تنها سایتی که دیدم منشر کرده سایت شما است میخواستم تشکر کنم

    پاسخ

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *