نصب و راه اندازی افزونه Yoast SEO + آموزش ویدیویی

نصب و راه اندازی افزونه Yoast SEO

یکی از بهترین افزونه های سئو وردپرس افزونه Yoast SEO است. این افزونه جزو محبوب ترین افزونه های مخزن وردپرس است. امروز می خواهیم پیکربندی و نصب کامل افزونه Yoast SEO را به شما آموزش دهیم. افزونه Yoast SEO کامل ترین افزونه سئو وردپرس است که از ابزارها و ویژگی های زیادی ساخته شده است. در ادامه قبل از نصب آن بهتر است مروری بر ویژگی های آن می کنیم.

ویژگی های افزونه Yoast SEO

 • تغییر عنوان و توضیحات متا سئو برای هر پست و مطلب.
 • پیش نمایش اسنیپت گوگل
 • تست کلید واژه کانونی
 • پیکربندی روبات های متا
 • پیکربندی هدر/فوتر RSS
 • پشتیبانی از نان ریزه ها یا Breadcrumbs
 • ایجاد نقشه های XML
 • ویرایشگر .htaccess و robots.txt
 • اتصال به کنسول جستجو گوگل
 • و…

آموزش نصب افزونه Yoast SEO

در اولین قدم شما باید افزونه Yoast SEO را نصب و فعال کنید. برای جزئیات بیشتر درباره نصب یک افزونه پیشنهاد می شود مقاله آموزش نصب افزونه وردپرس را بخوانید.

بعد از فعال کردن این افزونه یک منو جدید به نوار مدیریت وردپرس شما با عنوان سئو همراه با لوگو Yoast SEO اضافه می شود.

آموزش نصب افزونه Yoast SEO

خوب اکنون که این افزونه با موفقیت فعال شد میریم به سراغ پیکربندی و راه اندازی آن به بهترین شکل برای وب سایت وردپرسی شما

آموزش راه اندازی افزونه Yoast SEO

خوب در ادامه به راه اندازی و پیکر بندی افزونه Yoast SEO میپردازیم. حتی اگر مبتدی هم نیستید پیشنهاد می شود حتما این آموزش را دنبال کنید تا با برخی از تنظیمات Yoast SEO بیشتر آشنا شوید.

مرحله 1. انتقال داده

اگر قبلا از افزونه های سئو دیگری مثل افزونه All in One SEO pack استفاده می کردید لازم است در ابتدا داده های خود را به افزونه Yoast SEO انتقال بدهید.

مرحله 2. تنظیمات عمومی

بر روی آیکون سئو در نوار مدیریت وردپرس کلیک کنید تا به صفحه تنظیمات افزونه Yoast SEO وارد شوید. سپس بر روی تب عمومی در بالای افزونه کلیک کنید. در این صفحه دکمه ای را با نام باز کردن پیکربندی سریع مشاهده خواهید کرد که می توانید با آن به سادگی Yoast را تنظیم کنید. اما ما از شما می خواهیم که این گزینه را نادیده بگیرید و مراحل را گام به گام با ما پیش بگذارید. تا با تمام قسمت های Yoast SEO آشنا شوید.

تنظیمات افزونه Yoast

مرحله 3. قابلیت ها

خوب بر روی زبانه قابلیت ها کلیک کنید و بخش تنظیمات پیشرفته برگه را فعال کنید.

تنظیم افزونه Yoast SEO

فراموش نکنید که روی دکمه ذخیره تغییرات کلیک کنید تا تنظیمات شما ذخیره شود.

خوب حالا همانطور که متوجه شدید آیتم های جدیدی به منو سئو در پنل مدیریت وردپرس شما اضافه شده است.

تنظیمات پیشرفته افزونه Yoast SEO

این موارد عبارتند از عنوان ها و متاها، اجتماعی، نقشه های XML سایت، پیشرفته و ابزار ها، که ما در این مقاله همه آن ها را به شما معرفی خواهیم کرد.

مرحله 4. اطلاعات شما

خوب حالا شما باید به بخش “اطلاعات شما” بروید. در این بخش شما باید اطلاعات خودتون رو تکمیل کنید.

آموزش نصب افزونه Yoast SEO

در ابتدا باید یک نام سایت و یک نام جایگزین برای موتورهای جستجو ارائه دهید. نام سایت شما می تواند عنوان سایت شما باشد. اگر چیزی در اینجا وارد نکنید، Yoast SEO به طور خودکار از عنوان سایت شما به عنوان نام وب سایت شما استفاده خواهد کرد.

در گزینه بعدی شما باید انتخاب کنید که آیا این وبسایت برای یک شرکت است یا یک فرد. اگر شرکت را انتخاب کنید، از شما خواسته خواهد شد که یک نام شرکت ارائه دهید و همچنین می توانید یک لوگو شرکت را آپلود کنید. از سوی دیگر، اگر شخص را انتخاب کنید، می توانید نام شخص را اضافه کنید.

مرحله 5. ابزارهای وبمستر

شما برای تأیید سایت خود در ابزارهایی مثل ابزار وبمستر گوگل، باید یک متا تگ را به سایت خود اضافه کنید یا یک فایل را آپلود کنید. در این بخش به سادگی متا کدی را که از موتورهای جستجو در زمینه های مربوطه دریافت کرده اید را می توانید اضافه کنید.

ابزار های وبمستر Yoast SEO

مرحله 6. امنیت

آخرین برگه تنظیمات عمومی Security است. این تنها یک گزینه است که بخش پیشرفته متا باکس وردپرس را برای نویسنده ها غیرفعال می کند. توصیه می کنیم که آن را غیرفعال نگه دارید. غیر فعال کردن متاباکس پیشرفته، نویسندگان شما را از ایجاد تغییرات پیشرفته نظیر noindex کردن صفحات منع می کند (که خوب است).

امنیت افزونه Yoast SEO

مرحله 7. عنوان ها و متا ها

بخش عنوان ها و متاها شامل 6 زبانه می باشد که در ادامه درباره هر یک توضیح خواهیم داد.

1. عمومی

در این بخش نمادی را که می‌خواهید برای جداسازی عنوان استفاده شود، انتخاب کنید. این نماد به عنوان مثال، بین عنوان مطلب و نام سایت نمایش داده خواهد شد.

عنوان ها و متاها - Yoast SEO

2. خانه

در این بخش ما به تعریف عنوان برای صفحه اصلی می پردازیم. به صورت پیش فرض این بخش شامل مقادیری است که هر یک به عبارتی تبدیل می شود مثلا %%sitename%% یعنی همان نام سایت

به طور پیش فرض متغیرهای قالب در قسمت عنوان برای اکثر وب سایت ها کارایی خوبی دارند اما با این حال می توانید آن ها را تغییر دهید. و یا از یک عنوان استاتیک استفاده کنید.

در گزینه بعدی باید توضیحات سایت خود را وارد کنید. پس از اتمام کار، روی دکمه ذخیره تنظیمات کلیک کنید.

عنوان ها و متاها - Yoast SEO

توجه: اگر از یک صفحه اصلی استاتیک استفاده می کنید، این بخش برای شما نمایش داده نمی شود و برای تنظیم عنوان باید از بخش نمایش » سفارشی سازی اقدام کنید.

3. گونه های فرسته

افزونه Yoast SEO به شما این اجازه را می دهد تا برای نوشته ها، برگه ها، رسانه ها و سایر پست تایپ ها عنوان و متا توضیحات، پیش فرض تعریف کنید.

توصیه ما این است که در این بخش تغییری ایجاد نکنید و از مقادیر پیش فرض استفاده کنید.

عنوان ها و متاها - Yoast SEO

به یاد داشته باشید که در قسمت افزونه Yoast SEO یک جعبه متا دارد که در قسمت ویرایش هر پست می توانید آن را مشاهده کنید و به صورت دستی برای هر مطلب عنوان و توضیحات متا قرار دهید که این کار برای سئو نیز بهتر است.

4. طبقه بندی

در قسمت طبقه بندی نیز همانند قسمت قبل با این تفاوت که این بار می توانید برای دسته بندی ها، برچسب ها و ساختار های بایگانی، عنوان و متا توضیحات، پیش فرض تعریف کنید.

عنوان ها و متاها - Yoast SEO

5. بایگانی

در برگه بایگانی، تنظیمات عنوان و متا برای صفحات بایگانی نویسنده و تاریخ، و صفحات ویژه ای مانند جستجو و صفحه 404 وجود دارد. توصیه میکنیم که بایگانی نویسنده را برای وبلاگ های تک نویسنده غیرفعال کنید. چرا که این امر موجب انتشار محتوای تکراری می شود.

عنوان ها و متاها - Yoast SEO

6. دیگر

گزینه زیر صفحات بایگانی را حتما بر روی noindex قرار دهید چرا که باعث ایجاد محتوای تکراری در گوگل می شود. گزینه دوم هم کاربردی ندارد و استفاده کردن یا نکردن از آن فرقی نمی کند چون گوگل دیگر از این متاتگ استفاده نمی کند.

عنوان ها و متاها - Yoast SEO

مرحله 8. اجتماعی

همانطور که می دانید شبکه های اجتماعی نیز بر روی سئو تاثیر گذار هستند. برای تنظیم شبکه های اجتماعی خود به بخش اجتماعی بروید.

1. حساب ها

اولین زبانه از تنظیمات اجتماعی برای همه حساب های شبکه های اجتماعی شما است. Yoast SEO به موتور های جستجو شبکه های اجتماعی شما را نشان خواهد داد.

اجتماعی - Yoast SEO

2. فیسبوک

در برگه فیسبوک ابتدا اطمینان کامل حاصل کنید تا گزینه open graph meta data فعال باشد. این کار به فیس بوک کمک می کند تا هنگام اشتراک گذاری یک صفحه، تصاویر و اطلاعات صفحه را از سایت شما دریافت کند. همچنین فیلد های دیگر را نیز کامل کنید. از جمله بخش هایتنظیمات صفحه اصلی و تنظیمات پیش فرض که بسیار مهم هستند.

اجتماعی - Yoast SEO

3. توییتر

در این قسمت می توانید نوع کارت پیش فرض توییتر را انتخاب کنید که پیشنهاد می شود از خلاصه با تصویر بزرگ استفاده کنید.

اجتماعی - Yoast SEO

4. پینترست

پینترست نیز مانند فیسبوک با استفاده از Meta Data Open Graph کار می کند. اطمینان حاصل کنید که Meta Data Open Graph را در تنظیمات فیس بوک فعال کرده باشید. بعد از آن شما فقط باید کد تأیید صحت ارائه شده توسط Pinterest را وارد کنید.

اجتماعی - Yoast SEO

5. گوگل+

اگر شما یک صفحه گوگل پلاس برای کسب و کار خود ایجاد کرده اید آدرس آن را در اینجا وارد کنید و سپس به صفحه کسب و کار خود در گوگل پلاس بروید و آدرس وبسایت خود را در بخش های مختلف آن وارد کنید.

اجتماعی - Yoast SEO

مرحله 9. نقشه های XML سایت

نقشه های سایت برای یک سایت وردپرسی ضروری است. این سریعترین و ساده ترین راه برای ایندکس محتوا و اطلاع رسانی در مورد آن به موتورهای جستجو است. همچنین نقشه های سایت به شما اجازه می دهد که محتوایتان را برای موتورهای جستجو اولویت بندی کنید.

خوب در ابتدا باید مطمئن شوید که نقشه سایت XML فعال است.

نقشه های XML سایت - Yoast SEO

خوب حالا به تب سایت مپ کاربر بروید. در این بخش نقشه سایت نویسنده/کاربر، را غیر فعال کنید. زیرا با فعال بودن این گزینه سایت مپ شما به شدت شلوغ می شود و برای هر کاربر یک سایت مپ ساخته می شود.

نقشه های XML سایت - Yoast SEO

خوب حالا به زبانه گونه های فرسته بروید. در این بخش هر نوع پست تایپی را که نمی خواهید در نقشه سایت نمایش داده شود غیر فعال کنید.

نقشه های XML سایت - Yoast SEO

در تب نوشته هایی که شامل می شوند شما می توانید با وارد کردن شناسه های پست تایپ ها آن ها را از نقشه سایت حذف کنید.

نقشه های XML سایت - Yoast SEO

مرحله 10. پیشرفته

تنظیمات پیشرفته شامل پیکربندی نان ریزه ها، پیوند های یکتا و RSS فید می باشد.

1. پیوند های ریزه میزه

Breadcrumbs ها برای لینک داخلی بسیار عالی است. زیرا مسیری را به صفحه ای که در آن هستید نشان می دهد. این پیوند ها در نتایج جستجو گوگل نیز ظاهر می شود. و برای سئو از هر جهت عالی است.

نان ریزه ها

خوب برای نمایش این پیوند ها ابتدا اطمینان کامل حاصل کنید که فعال باشد.

نان ریزه ها در Yoast SEO

پس از اتمام کار بر روی دکمه ذخیره تغییرات کلیک کنید.

2. پیوند های یکتا

خوب تب بعدی پیوند های یکتا نام دارد. در این بخش نیز گزینه هایی وجود دارد که در ادامه به تشریح آن ها می پردازیم.

پیوند های یکتا Yoast SEO

وردپرس به صورت پیش فرض از عبارت /category/ در آدرس دسته بندی ها استفاده می کند. اگر می خواهید آن ها را حذف کنید آن را بر روی “پاک” قرار دهید.

توجه: اگر قبلا از افزونه های مشابه برای حذف category از آدرس دسته بندی های وردپرس استفاده می کردید باید حتما قبل از اینکار آن ها را غیر فعال کنید.

خوب با فعال کردن گزینه بعدی تصاویر و سایر رسانه ها به مطالب شما پیوست می شوند. که پیشنهاد می شود بدون تغییر بماند.

گزینه بعدی که توقف کلمات در نامک ها، نام دارد کلمات بیهوده را از نامک‌های نوشته‌ها حذف می کند.

دو گزینه آخر هم معمولا باعث به وجود آمدن مشکلاتی می شوند که اگر با آن ها آشنا نیستید پیشنهاد می کنید آن ها را تغییر ندهید.

3. RSS

معمولا برخی از روبات ها از روی RSS مطالب شما را کپی می کنند. افزونه Yoast SEO به شما اجازه می دهد آدرس سایت خود را در انتهای RSS چاپ کنید تا گوگل تشخیص دهد که منبع اصلی این مطلب سایت شما می باشد.

RSS Yoast SEO

مرحله 11. ابزار ها

افزونه Yoast SEO تنظیمات

در گزینه اول این صفحه شما می تواند از تمام تنظیماتی که انجام دادید یک پشتیبان بگیرید و یا فایل های پشتیبان را درون ریزی کنید. همچنین شما می توانید داده های افزونه هایی مثل All In One SEO وارد Yoast کنید.

گزینه دوم که ویرایشگر دسته جمعی نام دارد همانطور که از اسمش پیداست به شما این امکان را می‌دهد که به سرعت عنوان‌ها و توضیحات نوشته‌ها و صفحه‌هایتان را بدون این که مجبور باشید برای هر صفحه به ویرایشگر آن رجوع کنید، تغییر دهید.

گزینه سوم هم برای ویرایش پرونده های robots.txt و .htaccess در صورت موجود بودن است.

مرحله 12. میز فرمان جستجو

این بخش به شما اجازه می دهد تا Yoast SEO را به کنسول جستجو گوگل یا همان گوگل وبمستر متصل کنید.

کنسول گوگل Yoast SEO

به سادگی بر روی دکمه دریافت کد تعیین هویت گوگل کلیک کنید. سپس اکانت خود را انتخاب کنید و کدی را که گوگل به شما می دهد را کپی کنید و آن را در فیلد همین صفحه قرار دهید و بر روی دکمه تعیین هویت کلیک کنید. بعد از تأیید، از شما خواسته می شود مشخصات را انتخاب کنید. شما باید وب سایت خود را از منوی کشویی انتخاب کنید.

خوب حالا Yoast SEO به کنسول جستجو گوگل متصل شده و شما می توانید خطاهای خود را از همین بخش مشاهده کنید.

کنسول گوگل Yoast SEO

امیدواریم در این مقاله توانسه باشیم به شما در مراحل نصب افزونه Yoast SEO کمکی کرده باشیم.

آموزش ویدیویی کار با افزونه Yoast SEO

میلاد کاظمی

وردپرس سیستم مدیریت محتوای محبوب من هستش و اینجا سعی خواهم کرد در امن تر کردن هرچه بیشتر وبسایت های فارسی کمکتون کنم.

4 دیدگاه

 1. کاربر
  هادی 21 فروردین 1397

  با سلام و عرض ادب،ببخشید سایت بنده در گوگل وبمستر ثبت شده.جهت ارتباط افزونه (Yoast SEO)به کنسول گوگل،کد تاییدیه گوگل را موقعی که کپی میکنم و بر روی تصدیق کلیک میکنم،پیغام هیچ مشخصات کاربری پیدا نشد نمایش داده می شود.ممنون میشم که راهنمایی کنید

  پاسخ
  • مدیریت
   امیرحسین غلامیان 18 خرداد 1397

   سلام، ما هم این مشکل رو زمانی که سایتمون روی سرور های ایران بود داشتیم اما بعد از اینکه سایت رو به سرور های خارج از کشور منتقل کردیم برطرف شد. ظاهرا محدودیتی روی سرور های ایران از طرف گوگل اعمال شده.

   پاسخ
 2. کاربر
  مهدی 29 مهر 1396

  ببخشید چگونه میتونم ارور زیر رو برطرف کنم ؟شما نمی توانید بروزرسانی یا پشتیبانی دریافت کنید! این مشکل را برطرف کنید با افزودن این سایت و فعالسازی Yoast SEO Premium برای آن در My Yoast

  پاسخ
  • مدیریت
   امیرحسین غلامیان 1 آبان 1396

   سلام اگر شما افزونه را از سایت اصلی Yoast خریده باشید. باید در پروفایل کاربریتان در Yoast وبسایت خودتون رو اضافه کنید. تا بتوانید بروزرسانی های افزونه را دریافت کنید! اگر هم از سایت ها و مارکت های نامعتبر غیر از Yoast خرید کردید. باید با این خطا کنار بیاید یا اینکه نسخه اورجینال آن را از سایت توسعه دهنده اصلی بخرید.

   پاسخ

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *