سئو خارجی یا off-page SEO چیست؟

سئو خارجی یا off-page SEO چیست؟

سئو خارجی یا off-page SEO به عملکردهایی اطلاق می‌شود که مستقیماً در وب‌سایت شما اتفاق نمی‌افتد. بهینه‌سازی وب‌سایت شما، سئو داخلی (On-Page SEO) نام دارد و شامل مواردی هم‌چون ساختار سایت، محتوا و بهینه‌سازی سرعت می‌شود. سئو آف پیچ موارد دیگری مانند ایجاد لینک، رسانه‌های اجتماعی و سئوی محلی را دربر می‌گیرد. به عبارت دیگر، با ایجاد ترافیک در وب‌سایت شما، سبب می‌شود کسب و کار اینترنی شما مثل یک معامله‌ی واقعی به نظر برسد. در این پست به این پرسش پاسخ خواهیم داد: سئو آف‌پیج چیست؟

ایجاد آگاهی، اعتماد و اطلاع‌رسانی پیرامون یک برند تجاری

وقتی روی آن پیج سئو تمرکز می‌کنید، در واقع هرکاری که بتوانید انجام می‌دهید تا وب‌سایت خود را به‌شکل بی‌نظیری ارائه دهید. محتوای فوق‌العاده‌ای تولید می‌کنید، از ساختاری جامع و منجسم برای سایتتان بهره می‌برید و سایت های قابل اجرا روی موبایل، تنها ظرف چند ثانیه بارگیری می‌شوند. از طرفی دیگر، آف‌پیج سئو به شما کمک می‌کند تا گروهی از بازدیدکننده‌ها و مشتری‌های بالقوه را برای سایت به ارمغان بیاورید. هم آن‌پیج سئو و هم آف‌پیج سئو، هر دو بخش مهمی از یک پازل هستند.

با نوشتن مطالب با کیفیت می‌توانید در موتورهای جستجو به رتبه‌بندی بالایی دست پیدا کنید، اما ناگفته نماند که با بهره‌گیری از چند سایت معتبر و مرتبط برای لینک‌دهی به مطالب نوشته شده، شانس بیشتری برای ارتقاء به چند رتبه بالاتر خواهید داشت. همین روند برای ایجاد یک نام تجاری و ایجاد اعتماد صدق می‌کند. اما این اتفاق تنها در سایت شما اتفاق نمی‌افتد، بلکه در اغلب اوقات در فضای خارج از سایت رخ می‌دهد. برای مثال به بررسی‌ها و نقدهایی دقت کنید که می‌توانند شرکت شما را به اوج برسانند یا به ورطه‌ی سقوط بکشند.

هرچند این آف‌پیج سئوها اغلب در سایت‌هایی خارج از سایت شما نمایش داده می‌شوند، اما به آن‌ها نیاز دارید. این‌ها تمام عواملی هستند که به رتبه‌بندی شما کمک می‌کنند.

نه‌تنها مهم است که عبارت جستجوی شما در صدر رتبه‌بندی موتورهای جستجو قرار بگیرد، بلکه ایجاد اعتماد و القاء حس قدرت و اعتبار نیز اهمیت به‌سزایی دارد. وب‌سایت شما باید به‌عنوان بهترین نتیجه‌ی جستجو ظاهر شود، نه‌تنها از لحاظ محتوایی و فنی، بلکه در واقعیت هم باید همین‌طور باشد. همه‌چیز در محبوبیت، کیفیت و ارتباط خلاصه می‌شود.

افزایش رتبه سایت در موتورهای جستجو تا حد زیادی با ایجاد لینک ارتباط دارد

لینک‌ها همانند چسبی عمل می‌کنند که وب را به‌صورت منسجم کنار هم نگه می‌دارد. موتورهای جستجو از لینک‌ها استفاده می‌کنند تا تعیین کنند محتوا یا قسمتی از مطالب یک سایت، تا چه حد ارزشمند و قابل استفاده است. چنان‌چه نگران رتبه‌بندی سایت خود هستسید، باید بدانید که استفاده از لینک‌های باکیفیت و معتبر، یک تاکتیک عالی محسوب می‌شود. خب، اصلاً کسی پیدا می‌شود که نگران رتبه‌بندی نباشد؟! با این‌حال؛ به‌نظر می‌رسد که به‌تازگی برخی از افراد، مرتبط بودن لینک‌ها را مورد بحث قرار داده‌اند. لینک‌ها برای ما بسیار حائز اهمیت هستند. البته تنها لینک‌های کارآمد و خوب به درد شما می‌خورند. دقت کنید که لینک‌هایتان را از کجا و چطور انتخاب می‌کنید. مقاله‌های متعددی پیرامون نحوه ی دریافت لینک های با کیفیت برای سایتتان و آنچه که نباید هنگام ساخت لینک انجام داد، نوشته‌ایم.

رسانه‌های اجتماعی هم تا اندازه‌ای مفید و کارساز هستند

به خودی خود رسانه های اجتماعی برای رتبه‌بندی بالا در موتورهای جستجو، ضروری نیستند. با این‌وجود، یک فرصت منحصربه‌فرد برای برقراری ارتباط با مشتری‌ها و بازدیدکنندگان بالقوه، در اختیار شما می‌گذارند.

فعال بودن در رسانه‌های اجتماعی، واقعاً کمکی به پدیدار شدن در صدر جستجوهای محلی نمی‌کند. حتی اگر در رسانه‌های اجتماعی به‌شدت محبوب باشید، بعید است که این محبوبیت به‌طور مستقیم روی بالاتر رفتن رتبه‌بندی جستجوی محلی شما تأثیر بگذارد. ابتدا باید روی فعالیت‌های رسانه‌های اجتماعی خود تمرکز کنید، یعنی باید توجه مشتریان خود را با مطالب جالب، تبلیغات (در صورت لزوم)، نظرسنجی‌ها و گفتگوهایی که علاقه‌ی آن‌ها را به برند شما افزایش می‌دهد، جلب کنید و ذهن آن‌ها را درگیر برند خود نمایید. با این‌کار می‌توانید وب‌سایت خود را یک پله ارتقاء خود دهید، اما به‌طور کلی، وقتی صحبت از بهبود رتبه‌بندی‌های محلی به میان می‌آید، عوامل دیگری هستند که نقش پررنگ‌تر و مهم‌تری ایفا می‌کنند.

سئو محلی همان سئو خارجی (off-page SEO) است

اگر کسب و کار شما به‌صورت محلی است، در نتیجه وجود سئوی محلی برایتان ضروری می‌شود. برای کسب و کارهای محلی (کسب و کار محلی خدمات و سرویس‌ها را در محل به مشتریان ارائه می‌دهد)، بخشی از آف‌پیج سئو، در واقع همان سئو ملاقاتِ رو در رو است. بازاریابی رو در رو (حضوری) نقش مهمی در جذب افراد به کسب و کار شما ایفا می‌کند. علاوه بر این، گوگل از اظهار نظرهای آنلاین مشتریان راضی – و مشتریان بالقوه‌ی دیگر – استفاده می‌کند تا متوجه شود شما تا چه اندازه در کار خود موفق هستید.

سئو خارجی یک بخش جدایی‌ناپذیر از استراتژی سئوی شماست

همان‌طور که نشان دادیم، Off-page SEO (سئو خارجی) مکمل On-page SEO (سئو داخلی) است. هر دوی این‌ها به یکدیگر وابسته هستند. باید روی ساخت لینک خود، نام برند و معرفی آن تمرکز کنید تا بتوانید بهترین بهره را از سئو ببرید. شما می‌توانید وب‌سایتتان را آن‌طور که می‌خواهید، بهینه‌سازی کنید، اما اگر وب‌سایت شما به‌عنوان مقصد و هدفی با کیفیت به دیگران عرضه نشود، به موفقیت دست نخواهید یافت.

احمدرضا ذوقی

طراح و برنامه نویس وب هستم. عضو تیم آریا وردپرس، نزدیک به 3 سال هست که با وردپرس آشنا شدم و سعی می کنم مقالات مفید و ارزشمندی را برای شما عزیزان در آریا وردپرس منتشر کنم.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *