خطاهای رایج وردپرس و نحوه برطرف کردن آن ها

خطاهای رایج وردپرس و نحوه برطرف کردن آن ها

در حالی که کار با وردپرس واقعا آسان و راحت است، اما ممکن است در بعضی اوقات شاهد خطاهایی در این سیستم مدیریت محتوا باشید. در این مقاله ما به بررسی و شناخت چند خطای رایج وردپرس می پردازیم. برخی از این این خطا ها ممکن است برای شما که زیاد با وردپرس سرو کار دارید اتفاق افتاده باشد. ما در آریا وردپرس نحوه رفع همه این خطا های رایج وردپرسی را به شما آموزش می دهیم.

رفع خطا داخلی سرور – Internal Server Error

رفع خطا داخلی سرور

شاید گیج‌کننده‌ترین خطایی که یک مبتدی ممکن است با آن مواجه شود، خطای داخلی سرور، و یا گاهی خطای داخلی سرور شماره‌ی 500، باشد.

این خطا زمانی اتفاق می‌افتد که چیزی اشتباه باشد، ولی سرور قادر نیست مشکل مورد نظر را شناسایی و موقعیت آن را تعیین کند. چون پیام خطا نشان نمی‌دهد که شما کجا باید دنبال دلیل آن بگردید، تقریباً تمام فرایند حل این مسئله به خود شما بستگی دارد. (رفع خطا Internal Server Error)

رفع خطا در برقراری ارتباط با پایگاه داده

رفع خطا در برقراری ارتباط با پایگاه داده

این پیام مشخص می‌کند که وب‌سایت شما نمی‌تواند با پایگاه‌داده ارتباط برقرار کند. با این حال، حل این خطا می‌تواند برای مبتدی‌ها دشوار باشد.
معمولاً این خطا زمانی اتفاق می‌افتد که یک کاربر اطلاعات پایگاه‌داده (آدرس میزبان، نام‌کاربری و یا رمز عبور پایگاه‌داده) را به درستی وارد و یا تغییر نداده باشد. گاهی پایگاه‌داده‌ی سرور نمی‌تواند پاسخ‌گو باشد و یا خود پایگاه‌داده ممکن است مختل شده باشد.

با این حال، این خطا بیشتر مواقع بر اثر اشتباه وارد کردن اطلاعات ورودی‌ست. در آدرس زیر به راه‌حل‌های رایج این مسئله نگاهی بیاندازید. (رفع خطا ارتباط با پایگاه‌داده در وردپرس)

رفع خطا صفحه سفید وردپرس

رفع خطا صفحه سفید وردپرس

این خطا به یک صفحه‌ی کاملاً سفید منتهی می‌شود که هیچ اطلاعاتی در آن وجود ندارد. این خطا خیلی گیج‌کننده است، چون شما هیچ راهنما و یا سرنخی ندارید که با آن به دنبال اصل مسئله و حل آن باشید.

این خطا بیشتر وقت‌ها به این دلیل اتفاق می‌افتد که یک نوشته محدودیت حافظه‌ی «پی-اچ-پی» را به پایان برساند. این خطا همچنین می‌تواند به خاطر پیکربندی سرور اتفاق بیافتد. ممکن است یک کاربر صفحه‌ی سفید را در بخش‌های خاصی از سایت ببیند. (رفع خطا صفحه سفید وردپرس)

رفع خطای 404 پست ها و صفحات در وردپرس

رفع خطای 404 پست ها و صفحات در وردپرس

نشانه‌های این خطا این است که وقتی یک کاربر یک پیغام یا مطلب را روی سایت می‌بیند، 404 را دریافت می‌کنند نه خطای صفحه‌ی مورد نظر یافت نشد.

کاربر می‌تواند تمام بخش‌های دیگر سایت، از جمله صفحه‌ی مدیر، را ببیند. رایج‌ترین دلیل این مسئله تنظیمات «پیوندیکتا» در ورد پرس است. برای حل این مسئله، یک کاربر باید تنظیمات «پیوندیکتا» را از نو پیکربندی کرده و یا به صورت دستی قوانین بازنویسی را بروز کند. (رفع خطا 404 مطالب و صفحات وردپرس)

رفع خطا اتمام حافظه‌ی وردپرس – افزایش حافظه‌ی PHP

رفع خطا اتمام حافظه‌ی وردپرس

نشانه‌های این خطا می‌تواند یک صفحه‌ی سفید بدون اطلاعات و یا پیام خطایی شبیه به این باشد:

Fetal error: میزان حافظه‌ی مجاز 33554432 بیت در آدرس «صفحه‌ی اصلی/نام‌کاربری/عمومی-اچ‌تی‌ام‌ال/سایت 1/وی‌پی-شامل/اتصال. پی‌اچ‌پی به خط xxx» به اتمام رسیده است (سعی شده تا 2348617 بیت اختصاص یابد).

این خطا زمانی اتفاق می‌افتد که یک نوشته یا اتصال وردپرس میزان محدود حافظه‌ی اختصاص‌یافته را به پایان رسانده باشد. (رفع خطا Memory Exhausted Error در وردپرس)

رفع خطا وارد نشدن به مدیریت وردپرس و ریدایرکت و رفرش شدن صفحه ورود

رفع خطا وارد نشدن به مدیریت وردپرس و ریدایرکت و رفرش شدن صفحه ورود

نشانه‌های این خطا زمانی اتفاق می‌افتد که یک کاربر تلاش می‌کند تا به صفحه‌ی کاربری خود در وردپرس وارد شود، آن‌ها توسط وردپرس دوباره به صفحه‌ی ورود برگردانده می‌شوند.

این خطا بیشتر اوقات به خاطر وارد کردن پارامترهای اشتباه در آدرس سایت و یا آدرس صفحه‌ی اصلی یک وب‌سایت در جدول گزینه‌های وردپرس رخ می‌دهد.
این خطا همچنین می‌تواند به خاطر تنظیمات ضعیف «پیوندیکتا» و یا راه‌اندازی مجدد فایل «.htaccess» ایجاد شود.

رفع خطا می خواهید این کار را انجام دهید؟ خواهشمندیم دوباره تلاش کنید

رفع خطا می خواهید این کار را انجام دهید؟ خواهشمندیم دوباره تلاش کنید

کاربران ممکن است در ناحیه مدیریت وردپرس با این خطا روبرو شوند. رایج‌ترین دلیل این خطا عدم اتصال یا نداشتن زمینه برای استفاده‌ی درست از «نانس» می‌باشد.

«نانس» ها کلیدهای امنیتی خاصی هستند که ممکن است هنگام انجام یک عملیات مدیریتی در وردپرس به آدرس وب اضافه گردند. گاهی که یک پلاگین وردپرس یا زمینه به درستی از آن استفاده نمی‌کند باعث می‌شود کاربر با این خطا روبرو شود. (رفع خطا می خواهید این کار را انجام دهید؟ خواهشمندیم دوباره تلاش کنید)

رفع خطا جهت انجام تعمیرات زمان بندی شده مدتی در دسترس نیست

رفع خطا جهت انجام تعمیرات زمان بندی شده مدتی در دسترس نیست

گاهی بخاطر بروزرسانی ناتمام و یا قطع شده‌ی وردپرس، ممکن است خطای «Briefly Unavailable for Scheduled Maintenance» را ببینید.

اتفاقی که می‌افتد این است که وردپرس طی فرایند بروزرسانی سایت شما را در حالت نگهداری و تعمیر می‌گذارد. اگر به هر دلیلی بروزرسانی قطع شد، سپس وردپرس این فرصت را بدست نمیاورد که سایت شما را از حالت تعمیر و نگهداری در بیاورد. این خطا تمام سایت شما را بسته و آن را برای مدیران و حتی بازدیدکنندگان غیرقابل‌دسترس می‌کند. (رفع خطا Briefly Unavailable for Scheduled Maintenance)

رفع مشکل ارسال نشدن ایمیل های وردپرس و یا اسپم شدن آن ها

رفع مشکل ارسال نشدن ایمیل های وردپرس و یا اسپم شدن آن ها

رایج‌ترین نشانه‌ی این مشکل دریافت نکردن هر گونه فرم تماس و یا هشدار ایمیل وردپرس از سایت شماست. این مشکل معمولاً بدین خاطر به وجود می‌آید که بیشتر ارائه‌دهندگان میزبانی مشترک واحد استفاده شده برای ارسال ایمیل را محدود یا غیرفعال کرده تا مانع سوءاستفاده از سرورهایشان شوند. (حل مشکل ارسال نشدن ایمیل های وردپرس و یا اسپم شدن آن ها)

رفع خطا RSS در وردپرس – حل خطاهای RSS Feed خبرخوان وردپرس

رفع خطا RSS در وردپرس

بیشتر خطاهای «RSS Feed» در وردپرس به دلیل قالب‌بندی ضعیف پیش می‌آید. ممکن است خطاهایی شبیه به مورد زیر را ببینید:

XML Parsing Error: XML or text declaration not at start of entity
Location: http://example.com/feed
Line Number 2, Column 1:

بسته به مرورگری که استفاده می‌کنید، پیام خطای «RSS Feed» شما ممکن است متفاوت باشد. شما حتی ممکن است هنگام بازدید از منبع اطلاعاتی در مرورگرتان پیام خطای زیر را ببینید:

Warning: Cannot modify header information – headers already sent by (output started at /home/username/example.com/wp-content/themes/twentysixteen/functions.php:433) in /home/username/example.com/wp-includes/pluggable.php on line 1228

وردپرس «RSS feeds» را در زبان نشانه‌گذاری توسعه‌پذیر (EML) ایجاد می‌کند، که یک زبان نشانه‌گذار محدود است. یک وقفه‌ی خطی و یا یک تب اضافه ممکن است در فایل «RSS feed» شما به وجود آید. (رفع خطاهای RSS در وردپرس)

رفع خطا 403 Forbidden در وردپرس

رفع خطا 403 Forbidden در وردپرس

کد خطای «403 Forbidden» زمانی نشان داده می‌شود که مجوزهای سرور شما امکان دسترسی به یک صفحه‌ی خاص را فراهم نمی‌کند، به این دلیل که خطای فوق معمولاً با نوشته‌ی زیر همراه است:

خطای «403 Forbidden»- شما اجازه‌ی دسترسی به “/” در این سرور را ندارید.

علاوه بر این، یک خطای «403 Forbidden» ممکن است زمانی اتفاق بی‌افتد که شما سعی در استفاده از یک «ErrorDocument» برای رسیدگی به یک درخواست داشتید.

به دلایل متفاوت زیادی می‌توانید با این خطا روبرو شوید؛ مجوزهای نادرست فایل، پلاگین‌های امنیتی که به درستی کدگذاری نشده‌اند، و یا پیکربندی سرور که رایج‌ترین دلیل این خطا می‌باشد. (رفع خطا 403 Forbidden در وردپرس)

رفع خطا Too Many Redirects در وردپرس

رفع خطا Too Many Redirects در وردپرس

این خطا معمولاً به خاطر مشکل در راه‌اندازی مجدد صفحه رخ می‌دهد. همان‌طور که می‌دانید وردپرس دارای ساختار url بهینه‌سازی موتور جستجوگر است که از تابع و کاربرد راه‌اندازی مجدد استفاده می‌کند. چندین پلاگین محبوب دیگر وردپرس از قابلیت راه‌اندازی مجدد هم استفاده می‌کنند.

به خاطر تنظیمات اشتباه در هر یک از این ابزار راه‌اندازی مجدد، سایت شما ممکن است کاربران را به آدرسی هدایت کند که در واقع آنها را به همان آدرس اینترنتی مبدأ برمی‌گرداند.

در این حالت، مرورگر کاربر بین دو صفحه گیر می‌کند که موجب حلقه‌ی تغییر مسیر می‌شود. (رفع خطا Too Many Redirects Issue در وردپرس)

رفع خطا نوشتن پرونده روی دیسک با خطا مواجه شد در وردپرس

رفع خطا نوشتن پرونده روی دیسک با خطا مواجه شد در وردپرس

این خطا می‌تواند به دلایل متعددی رخ دهد. با این حال، رایج‌ترین دلیل آن مجوزهای نادرست پوشه است. هر فایل و پوشه‌ای در سایت شما یک سری مجوزها دارد. سرور وب شما براساس این مجوزها دسترسی به این فایل‌ها را کنترل می‌کند. مجوزهای نادرست به یک فولدر یا پوشه می‌تواند توانایی شما برای نوشتن فایل‌ها بر روی سرور را مختل نماید. این یعنی سرور وب شما نمی‌تواند فایل‌های جدید را در آن پوشه‌ی خاص ایجاد کرده و یا اضافه نماید. (رفع خطا نوشتن پرونده روی دیسک با خطا مواجه شد در وردپرس)

رفع خطا This site ahead contains harmful programs

رفع خطا This site ahead contains harmful programs

اگر هرگونه کد مشکوکی پیدا شود که بتواند یک نرم‌افزار مخرب یا یک ویروس تروجان باشد، گوگل یک سایت را با این پیام هشدار مشخص می‌کند. گاهی دلیل این موضوع این است که وب سایت شما هک شده و در حال حاضر برای ایجاد کدهای مخرب مورد استفاده قرار می‌گیرد. دلیل دیگر این خطا نشان دادن آگهی از شبکه‌های تبلیغاتی با کیفیت پایین می‌باشد. این شبکه‌ها گاهی ممکن است آگهی‌هایی متصل به وب‌سایت‌هایی را نشان دهند که کدهای مخرب ایجاد می‌کنند. (رفع خطا This site ahead contains harmful programs)

رفع خطا Fatal Error: Maximum Execution Time Exceeded در وردپرس

خطا Maximum Execution Time Exceeded

وردپرس عمدتاً به زبان برنامه‌نویسی «پی‌اچ‌پی» کدگذاری می‌شود. برای حفاظت از سرورهای وب در برابر سوءاستفاده، برای مدت زمانی که یک نوشته‌ی «پی‌اچ‌پی» می‌تواند در حال اجرا باشد، یک سری محدودیت‌های زمانی ایجاد شده است.

بعضی از ارائه‌دهندگان میزبان وردپرس این پارامتر را در سطح بالاتری تنظیم کرده‌اند، در حالی که دیگران ممکن است آن را در سطح پایین‌تری تنظیم نمایند. وقتی یک اسکریپت به حداکثر محدودیت زمان اجرا می‌رسد، خطای «maximum execution time exceeded» به وجود می‌آید. (رفع خطا Maximum Execution Time Exceeded در وردپرس)

عیب‌یابی خطاهای وردپرس

ما در این مقاله برخی از رایج‌ترین خطاهای وردپرس را پوشش دادیم. با این حال، قدرت واقعی وردپرس از هزاران پلاگین و زمینه می‌آید که می‌توانید در سایت خود استفاده کنید. هر پلاگین و یا زمینه‌ای که در سایت شما نصب شود ممکن است موجب خطا شود. پی‌بردن به اینکه چه چیزی موجب خطاها و مشکلات سایت شده و چگونه می‌توان آن را برطرف کرد، برای مبتدی‌ها ممکن است واقعاً دشوار باشد.

ما در مقاله «عیب یابی خطاهای وردپرس» یک راهنمای گام‌به‌گام گرداوری کرده‌ایم. این راهنما به شما کمک می‌کند تا نحوه‌ی تشخیص خطاهای وردپرس و شیوه‌ی برطرف‌سازی آن‌ها را همانند یک حرفه‌ای یاد بگیرید.

امیدواریم این راهنما در یافتن و برطرف‌سازی خطاهایی که در وردپرس با آنها روبرو می‌شوید به شما کمک کند.

احمدرضا ذوقی

طراح و برنامه نویس وب هستم. عضو تیم آریا وردپرس، نزدیک به 3 سال هست که با وردپرس آشنا شدم و سعی می کنم مقالات مفید و ارزشمندی را برای شما عزیزان در آریا وردپرس منتشر کنم.

1 دیدگاه

  1. کاربر
    سیامک 20 بهمن 1399

    تشکر

    پاسخ

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *