چرا نباید از قالب ها و افزونه های نال شده وردپرس استفاده کنیم؟

چرا نباید از قالب ها و افزونه های نال شده وردپرس استفاده کنیم؟

اخیرا یکی از خوانندگان وبسایت ما سوال کرد که آیا استفاده از پوسته‌ها و افزونه‌های نال شده وردپرسی، بی خطر است و مشکلی ندارد؟  پوسته‌ها و افزونه‌های وردپرسی درواقع نسخه‌ی جعل و دزدیده شده‌ی محصولات غیررایگان وردپرسی هستند. در این مقاله، ما توضیح به شما دلیل اینکه چرا باید از پوسته‌ها و افزونه‌های نال شده وردپرسی دوری کنید را توضیح خواهیم داد، مخصوصا اگر در مورد توسعه وبسایت‌تان جدی هستید.

قالب ها و افزونه های نال شده وردپرسی چه هستند؟

همانطور که گفتیم، این محصولات نال شده در واقع یک کپی غیرقانونی و دزدیده شده از افزونه‌ها و پوسته‌های غیررایگان هستند که بصورت غیرقانونی در دنیای وب منشتر می‌گردند.

معمولا کاربران عادی از آنجاییکه وردپرس و تمام وابسته‌های آن از جمله افزونه‌ها و پوسته‌ها، تحت لیسانس GPL توزیع شده‌اند، انتشار اسکریپت‌های نال شده را بدون مشکل می‌دانند.

با اینکه این مساله درست است، اما معمولا این کار هزینه بالایی را به بار می‌آورد. قضیه فقط به ضررهای مالی وارد به شرکت‌های بزرگ وردپرسی ختم نمی‌شود و مساله مهم و اصلی این است که ممکن است با اینکار امنیت وبسایت وردپرسی شما از طریق استفاده از این اسکریپت‌های نال شده، به خطر بی‌افتد.

دقیقا یکی از عوامل معمول هک شدن وبسایت‌ها، استفاده از پوسته‌ها و افزونه‌‌های نال شده است. در اینجا ما چند دلیل اصلی را که نباید از پوسته‌های و افزونه‌های نال شده وردپرسی استفاده کنید را آورده‌ایم.

۱. امنیت

امنیت

پوسته‌ها و افزونه‌های نال شده وردپرسی از نظر امنیت، بسیار خطرناک هستند و معمولا حاوی بدافزار‌ها و کدهای مخرب می‌باشند.

کدهای مخرب  می‌توانند خود را بین فایل‌های مختلف انتشار داده و مخفی سازند و همین امر موجب سخت شدن عملیات تشخیص و رفع مشکل در هنگام هک شدن وبسایت‌ها را در پی دارد. در طی پروسه هک شدن وبسایت‌تان، ممکن است تمامی اطلاعات خود را از دست بدهید و از همه مهم‌تر اینکه ایندکس وبسایت شما بخاطر انتشار بدافزارها، صدمه جدی ببیند.

۲. حریم خصوصی

حریم خصوصی

اسکریپت‌های نال شده شامل پوسته‌ها و افزونه‌های وردپرسی معمولا انواع مختلفی از کد‌های مخرب را در خود دارند. این کد‌ها ممکن است برای دزدیدن‌ اطلاعات از وبسایت وردپرسی شما و فروش آنها در دارک وب برای دیگر هکرها، استفاده شود.

این اطلاعات ممکن است شامل نام‌های کاربری، ایمیل‌ها و پسورد‌ها باشند. اگر شما یک فروشگاه اینترنتی و یا یک وبسایت اشتراک کاربری دارید، در اینصورت اطلاعات مشتریان شما نیز شامل این ریسک می‌شود. تشخیص اینگونه هک شدن‌ها سخت است و ممکن است تا زمانی که وبسایت شما بصورت عادی در حال کار کردن است، از شما پنهان بماند.

۳. اختلال در سئو

مشکلات سئو

پوسته‌ها و افزونه‌های دزدیده شده وردپرسی، ضربه بزرگی به سئوی وبسایت شما خواهد زد. این اسکریپت‌ها می‌توانند لینک‌های اسپم را به وبسایت‌تان افزوده و یا کاربران شما را به سایت‌های مخرب و مستهجن ریداریکت نمایند.

این فعالیت‌ها ممکن است از دید ما مدیران وبسایت‌ها پنهان بماند و دلیل آن این است که لینک‌ها به خوبی در بین کد‌ها مخفی شده‌اند. احتمالا زمانی که وارد سیستم وردپرسی خود می‌شوید، به جایی ریدایرکت نشوید. با این حال، موتورهای جستجو می‌توانند به سرعت این مساله را شناسایی کرده‌ و وبسایت شما را بخاطر آن، مجازات کرده و ایندکس شما را بسیار پایین آورند.

در اینصورت شما باید ماه‌ها تلاش کنید تا رنکینگ سئو خود را به حالت اولیه بازگردانید و گاهی اوقات باید وبسایت‌تان را از ابتدا بسازید.

۴. مسائل قانونی

مسائل قانونی

بسیاری از پوسته‌ها و افزونه‌های وردپرس اوپن سورس هستند و البته بعضی از آنها با یک سری لایسنس‌ها به فروش می‌رسند. این به این معنی است که بعضی از قسمت‌های کدهای آنها توسط قوانین کپی‌رایت محافظت شده است و اگر شما از نسخه‌های نال شده استفاده می‌کنید، یعنی اینکه این قوانین را زیر پا گذاشته‌اید.

محصولات دزیده شده وردپرسی می‌توانند باعث دزدی اطلاعات و از دست رفتن و انتشار غیرقانونی آنها شوند. تمام اینها می‌تواند عاملی باشد تا در طی یک پروسه قانونی، مجبور به پرداخت خسارت‌های بسیار به شرکت تولید کننده محصول شوید.

۵. به‌روزرسانی امکان پذیر نخواهد بود

بروزرسانی ها

ما در اکثریت افزونه‌ها و پوسته‌های وردپرسی شاهد بروزرسانی‌های متناوب و معمولی هستیم که در پی پچ کردن ضعف‌های امنیتی و باگ‌های عادی و یا افزودن ویژگی‌های جدید، ارائه می‌گردند. اسکریپت‌های نال شده وردپرسی، شامل همین افزونه‌ها و پوسته‌ها، به دلیل نداشتتن یک لایسنس معتبر، قادر به دریافت این به روزرسانی‌ها نیستند.

استفاده از این اسکریپت‌ها در نتیجه باعث می‌شود وبسایت شما با باگ‌ها و ضعف‌های موجودش به کار خود ادامه دهد که این ریسک بزرگی برای امنیت وبسایت محسوب می‌گردد. همچنین وردپرس نیز در نسخه‌های جدیدش، ویژگی‌ها و ساختارهای جدیدی را ارائه می‌دهد که افزونه‌ها و پوسته‌ها برای هماهنگی با این ویژگی‌ها مجبور به ارائه به‌روزرسانی هستند. از این رو، استفاده از پوسته‌ها و افزونه‌های نال شده که اصولا نمی‌توانند به‌روز بشوند، باعث می‌شود که وبسایت شما به درستی کار نکند و برخی از قسمت‌های آن قابل دسترس نباشد.

۶. پشتیباتی و راهنمایی

پشتیبانی

حتی با تجربه‌ترین‌ کاربران و توسعه‌دهندگان وردپرس نیز برای استفاده کامل و بهینه از محصولات وردپرسی غیررایگان، نیاز به خواندن متن راهنمای آن دارند.

توسعه‌‌دهندگان این محصولات، زمان زیادی را صرف پشتیبانی و تهیه راهنما برای کاربران خود می‌کنند. حتی متخصصان پشتیبانی استخدام می‌کنند تا به مشکلات مشتریان پاسخ دهند و آموزش‌های جدیدی را تولید کنند.

زمانی که شما از پوسته‌ها و افزونه‌های نال شده وردپرسی استفاده می‌کنید، فقط خودتانید و خودتان. شما نمی‌توانید از توسعه‌دهندگان درخواست کمک کرده و یا سوالی از آنها بپرسید. همچنین به فایل‌های راهنما و آموزش‌ها نیز دسترسی نخواهید داشت، زیرا این فایل‌ها فقط برای کاربرانی که محصول را خریده‌اند، قابل دسترسی است.

۷. دسترسی به قابلیت‌های جدید

توسعه

همانطور که قبلا هم گفتیم، پوسته‌ها و افزونه‌های وردپرسی مدام در حال به روز رسانی هستند و ویژگی‌ها و قابلیت‌های جدیدی به آنها در حال اضافه شدن می‌باشد. وقتی که شما از محصولات دزدی استفاده می‌کنید، به این به‌روزرسانی‌ها بصورت اتوماتیک دسترسی نخواهید داشت و حتی از وجود چنین به‌روزرسانی‌هایی نیز گاها باخبر نخواهید شد.

قابلیت‌های جدید در محصولات وردپرسی، باعث مدرن‌تر شدن وبسایت شما خواهد شد و راهکارهای مفید بودن وبسایت شما را سریع‌تر کرده و بهبود خواهد بخشید. با این حال، شما کلا از این به‌روزرسانی‌ها بی خبر مانده و با همان نسخه قدیمی خود به فعالیت ادامه خواهید داد.

۸. استفاده غیرقانونی نوآوران را دلسرد می‌کند

نو آوری

خوب حالا عده‌ای ممکن است بگویند، این فقط یه تکه کد کوچیکه و من حالا نمی‌تونم هزینه این محصول را پرداخت کنم. در حالی که این تکه کد کوچک، نتیجه مهارت، استعداد و کار سخت یک نفر و یا یک تیم هستش. با استفاده از محصولات نال شده در واقع شما پول رو از جیب این توسعه‌دهندگان بیرون می‌کشید.

توسعه‌دهندگان تمام زمان خود را صرف نوشتن کد نمی‌کنند، أنها مشغول پشتیبانی محصولات هستند و راهنماهای استفاده از محصول را می‌نویسند. همچنین وبسایت محصول را آماده کرده و افرادی را برای پشتیبانی استخدام می‌کنند و هزینه زیادی برای راه‌اندازی کسب و کار خود صرف می‌کنند. استفاده از محصولات نال شده صدمه جدی‌ای به کسب و کار آنان می‌زند و در نهایت ممکن است به ورشکستگی آنان منجر شود.

این استفاده‌های غیرقانونی باعث می‌شود که توسعه دهندگان از تولید محصولات جدید و خلاقانه که می‌تواند باعث پیشرفت میلیون‌ها نفر شود، دلسرد گردند.

۹. فراوانی محصولات جایگزین رایگان

وردپرس

واقعا دلیلی برای استفاده از محصولات نال شده وردپرسی برای هیچکس وجود ندارد. فارغ از اینکه چه پوسته یا افزونه‌‌ای را انتخاب می‌کنید، همیشه می‌توانید به تعداد کافی از محصولات جایگزین از آنها پیدا کنید.

در حقیقت، بسیاری از محصولات غیررایگان وردپرسی، به مدت محدودی، نسخه رایگان آن را در اختیار شما می‌گذارند تا بهتر بتوانید شروع به کار کنید. نیاز به یک فرم ارتباطی دارید؟ می‌توانید از نسخه رایگان WPForms Lite استفاده کنید. نیاز به آنالیزر گوگل دارید؟ نسخه رایگان MonsterInsights را استفاده کنید.

برای بحث پوسته‌ها هم همین شرایط مطرح است. بسیاری از طراحی‌ها و ایده‌های کلی در پوسته‌های غیررایگان مشابه رایگان نیز دارند. البته باید قبول کرد که بسیاری از این پوسته‌های غیررایگان ویژگی‌های بسیاری بهتری نیز دارند.

وبسایت WordPress.org محزنی از افزونه‌ها و پوسته‌های رایگان است. برخی از آنها حتی از محصولات غیررایگان وردپرسی نیز بهتر هستند. مهم‌تر از همه اینکه می‌توانید همه‌ی آنها را بدون هیچ محدودیتی استفاده کرده و با این کار هیچ لطمه‌ای به جامعه وردپرسی نمی‌زنید.

امیدواریم که این مقاله شما را در مورد مضرات استفاده از پوسته‌ها و افزونه‌های نال شده وردپرسی، آگاه کرده باشد. در صورت وجود هرگونه سوال و یا داشتن پیشنهاد، حتما ما را از طریق بخش کامنت‌ها آگاه سازید.

میلاد کاظمی

وردپرس سیستم مدیریت محتوای محبوب من هستش و اینجا سعی خواهم کرد در امن تر کردن هرچه بیشتر وبسایت های فارسی کمکتون کنم.

3 دیدگاه

 1. کاربر
  شريف لطفي 17 اردیبهشت 1400

  با اين توصيف پس استفاده از قالبهايي مثل قالب املاك houzez در سايتهاي ايراني كه ادعا مي كنن فارسي شده و بروزرساني ميشه و غيره با قيمت مثلا صدهزارتومن مشكل خواهد داشت و ممكنه بروزرساني نشه؟ (چون قيمت پايه اورجينالش 59 دلاره)

  پاسخ
  • مدیریت
   آرین غفوری صنعتی 18 اردیبهشت 1400

   سلام وفتتون بخیر؛ در مارکت های معتبرِ ایرانی مشکلی وجود نداره چرا که توسعه دهنده با خرید یکبار قالب و فروش آن به چندین نفر هزینه اولیه قالب رو بدست میاره. قالب ها و افزونه هایی که در مارکت های معتبر فروخته میشه همه مشابه نسخه اصلی هستند و باعث ایجاد مشکل نمی‌شوند. و لذا تنها نصب افزونه ها و قالب ها از مارکت های غیر معتبر باعث ایجاد مشکل برای شما میشه.

   پاسخ
 2. کاربر
  میلاد 14 آذر 1397

  ممنون از اطلاعات مفید سایتتون عالی بود

  پاسخ

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *