چرا باید از چند کلیدواژه کانونی برای سئو استفاده کنیم؟

چرا باید از چند کلیدواژه کانونی برای سئو استفاده کنیم؟

در افزونه Yoast SEO Premium، شما قادر خواهید بود بر روی چند کلیدواژه کانونی تمرکز کنید. در صورتی که در نسخه رایگان آن فقط مجاز به استفاده از یک کلیدواژه کانونی هستید. اگر از این ابزار به درستی استفاده کنید، متن شما تا 5 کلیدواژه بهینه خواهد شد. در این مطلب من برای شما توضیح خواهم داد که چرا استفاده از چند کلید‌واژه کانونی مهم است، در حالی که متن شما را بهینه می‌کنند.

کلیدواژه های کانونی چندگانه

افزونه Yoast SEO به شما کمک می‌کند هر مطلبی که می‌نویسید را بهینه سازید. تصور کنید یک وبلاگ مسافرتی دارید. برای وبلاگ مسافرتی خود و در حال نوشتن یک مطلب در رابطه با یک سفر زمینی در کالیفرنیا هستید. کلیدواژه کانونی لغت یا عبارتی است که مخاطبین شما در موتورهای جستجوگر از آن استفاده می‌کنند، و قرار است با آن، مطلب خود را رتبه‌بندی نمایید.

برای اینکه کلیدواژه‌ی خود را عاقلانه انتخاب کنید، می‌بایست کمی تحقیق کنید! در مثال ما، کلیدواژه کانونی سفر زمینی کالیفرنیا خواهد بود.

گاهی انتخاب یک کلیدواژه بسیار دشوار است، چون بیش از اینکه یک کلیدواژه را بخواهید قصد دارید مطلب خود را با آن رتبه‌بندی نمایید. یا شاید بخواهید آن را برای یک مترداف یا یک کلیدواژه‌ی اندکی متفاوت‌تر رتبه‌بندی کنید. این زمانی است که کلیدواژه‌های کانونی چندگانه مفید هستند. بیایید به 4 مثالی بپردازیم که در آنها بهینه‌سازی کلیدواژه‌های کانونی چندگانه بهترین استراتژی است.

مترادف‌ها

افراد به دنبال چیزهای متفاوت می‌گردند. درحالی که بعضی‌ها هنگام جستجو برای تعطیلات خود از عبارت سفر زمینی استفاده می‌کنند، دیگران ممکن است خیلی ساده لغات تعطیلات، مرخصی و یا سفر را بکار ببرند. برای دسترسی به گروه‌های مختلف افراد، می‌بایست اطمینان حاصل کنید مطلب شما برای کلیدواژه‌های مختلف رتبه‌بندی می‌شود.

بیش از یک موضوع

گاهی یک مطلب در مورد بیش از یک موضوع است و چندین موضوع فرعی هم دارد. مقاله‌ی ما در رابطه با سفر زمینی کالیفرنیا می‌تواند در مورد برنامه‌ریزی یک سفر زمینی و همین‌طور مناظر کالیفرنیا باشد. این دو موضوع می‌توانند خیلی خوب در یک مقاله جا بگیرند. در این مورد، می‌توانید مقاله‌ی خود را با «مناظر کالیفرنیا»، همین‌طور «برنامه‌ریزی سفر زمینی» و همچنین مهم‌ترین کلیدواژه‌ی خود یعنی «سفر زمینی به کالیفرنیا» رتبه‌بندی کنید.

کلیدواژه کانونی در گوگل ترندز

انواع کلید‌واژه‌های طولانی

یک استراتژی عالی برای رتبه‌بندی مطالب‌تان در گوگل این است که بر روی کلیدواژه‌های طولانی تمرکز کنید. کلیدواژه‌های طولانی رقابت کمتری داشته و رتبه‌بندی آنها نسبتاً راحت‌تر است. اگر قادر بودید با یک مطلب برای کلیدواژه‌های طولانی چندگانه رتبه‌بندی کنید، این کار حتی نتایج بهتری هم خواهد داشت. تمرکز بر انواع بلند و چندگانه‌ی کلیدواژه‌های اصلی‌تان یک استراتژی فوق‌العاده خواهد بود.

بهینه‌سازی مطلب‌تان با انواع مختلف کلیدواژه‌های طولانی این فرصت را به شما خواهد داد تا مطالب شما با عبارت جستجوی بیشتر در صفحات جستجو یافت شوند. در مثال ما، مثلاً یک نفر ممکن است بر سفر زمینی کالیفرنیا و دو گونه‌ی آن یعنی: «سفر زمینی به کالیفرنیای شمالی» و «سفر زمینی به کالیفرنیای جنوبی» تمرکز کند.

کلیدواژه در ترندز گوگل

عبارات کلیدی

اگر کاربران به دنبال چیز خاص‌تری باشند، معمولاً از عبارات کلیدی استفاده می‌کنند. گاهی ترتیب لغوی کلمات در این عبارات کلیدی (و استفاده از توقف کلمات) مهم است. اگر ترتیب کلمات و استفاده از توقف لغات مهم است، توصیه می‌کنیم مطلب خود را بر انواع مختلف کلید‌واژه‌های اصلی‌تان بهینه سازید.

زمانی که نحوه‌ی کنترل توقف‌های کلمات توسط گوگل را بررسی می‌کردیم، متوجه شدیم که با یک اصطلاح جستجو شبیه به «سفر زمینی کالیفرنیا» به همان شیوه‌ی «سفر زمینی به کالیفرنیا» برخورد می‌شود. ترتیب کلمات برای گوگل بی‌معنی است. با این حال، برای جستجوی «سفر زمینی در کالیفرنیا»، گوگل سعی می‌کند همان معادل را بیابد و ترتیب کلمات مهم است. بنابراین، جستارهای موتور جستجو در مورد توقف کلمات به نظر می‌آید به شیوه‌ی متفاوتی مورد رسیدگی قرار می‌کیرد.

گوگل ترندز

نحوه استفاده از کلیدواژه‌های کانونی چندگانه

بهینه‌سازی مطلب‌تان برای چندین کلیدواژه‌ی کانونی واقعاً راحت است! شما می‌بایست افزونه Yoast SEO Premium را خریداری کرده و روی تبی که در تصویر می بینید در Yoast SEO Premium کلیک نمایید تا یک کلیدواژه جدید اضافه کنید.

افزودن کلیدواژه بیشتر در Yoast

پلاگین یک بررسی محتوا را راه‌اندازی می‌کند تا ببیند که آیا مطلب شما برای تمام کلیدواژه‌های کانونی که وارد کرده‌اید بهینه‌سازی شده است یا نه.

امیدوارم این مقاله در آریا وردپرس برای شما مفید بوده باشد. موفق و پیروز باشید!

احمدرضا ذوقی

طراح و برنامه نویس وب هستم. عضو تیم آریا وردپرس، نزدیک به 3 سال هست که با وردپرس آشنا شدم و سعی می کنم مقالات مفید و ارزشمندی را برای شما عزیزان در آریا وردپرس منتشر کنم.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *