تفاوت و کاربرد گواهینامه های DV SSL و OV SSL و EV SSL

تفاوت و کاربرد گواهینامه های DV SSL و OV SSL و EV SSL

تفاوت و کاربرد گواهینامه های DV SSL و OV SSL و EV SSL

گواهینامه های SSL انواع مختلفی دارد و هریک از اعتبار و قیمت متفاوتی برخوردار است و علاوه بر این، یک گواهی SSL می تواند اعتبار یک سازمان را نیز نمایش دهد در ادامه به معرفی انواع گواهینامه های SSL می پردازیم تا باتوجه به نیازتان از این گواهینامه ها استفاده کنید.

[irp posts=”816″ name=”تاثیر SSL در سئو و رتبه بندی سایت ، مزایا و معایب استفاده از SSL”]

گواهینامه های SSL سه نوع هستند که عبارتند از: OV و DV و EV

1- گواهینامه اعتبار سنجی دامنه یا (DV (domain validation

در این نوع از گواهینامه SSL صادر کننده ی گواهینامه بر اساس نام دامنه اعتبار سنجی را انجام می دهد و به بررسی صحت یا اعتبار سازمان یا صاحب دامنه نمی پردازد، و زمان بسیار کوتاهی از درخواست تا صدور دارد. به نحوی که بیشتر صادرکنندگان به صورت آنلاین و در لحظه آن را صادر می کنند، این گواهی بیشتر برای صاحبان وب سایت و اشخاص عادی یا به اصطلاح شخص حقیقی مناسب است که هدف از تهیه گواهی SSL برای آنها صرفا تغییر http به https و بالا بردن سئو سایت بوده. البته شرکتها و اشخاص حقوقی نیز می توانند از این نوع گواهینامه استفاده کنند.

این گواهینامه دو نوع است یکی Standard و دیگری Wildcard گواهینامه DV Standard فقط برای دامنه اصلی به کار می رود اما DV Wildcard دامنه اصلی و تمامی ساب دامین ها را امن می کند و قیمت بالاتری نسبت به DV Standard دارد.

توجه : اگر عکس های خود را بر روی ساب دامین بارگذاری کرده اید باید حتما از Wildcard استفاده کنید اگر بخواهید از Standard استفاده کنید نوار HTTPS شما سبز نمی شود. زیرا عکس های شما که در ساب دامین است. رمز گذاری نشده و از HTTP بارگذاری شده این مورد رو هم هنگام خرید SSL در نظر داشته باشید.

به طور معمول، درخواست اعتبار سنجی یا گرفتن تایید در نوع DV از طریق ارسال ایمیل به یک آدرس از دامنه که صادر کننده مشخص می کند مثل admin@domain یا webmaster@domain انجام می شود و پس از دریافت مشخصات در ایمیل و لینک تایید گواهینامه SSL برای دامنه مورد نظر صادر می شود و صاحب وب سایت پس از نصب می تواند از قابلیت ( SSL/TLS) استفاده نماید. از لحاظ فنی این گواهینامه ها هیچ مشکلی ندارند و تنها از جنبه اعتبار اهمیت دارد زیرا هیچ نامی از صاحب گواهی SSL یا سازمان مربوطه در بخش اطلاعات گواهینامه در مرورگر به بازدید کننده نمایش داده نمی شود.

2- گواهینامه اعتبارسنجی سازمانی (OV (organization validation :

این نوع گواهینامه SSL علاوه بر تامین امنیت در صدد تایید اعتبار یک کسب و کار و تجارت اینترنتی است و سطح اعتبار بسیار بالاتری نسبت به گواهینامه SSL DV را دارا می باشد و بازدید کنندگان وب سایت مربوطه با مشاهده نام سازمان در بخش جزئیات گواهینامه با اطمینان از این وب سایتها سرویس می گیرند. این نوع گواهینامه با توجه به مدارک مورد نیاز فقط به اشخاص حقوقی و صاحبان کسب و کار دارای مدارک رسمی دولتی از قبیل روزنامه رسمی قابل واگذاری می باشد . و حدود 10 روز تا صدور آن طول می کشد.

خرید گواهینامه OV SSL نیاز به تایید کامل هویت درخواست کننده دارد. شرکتها ، سازمانهای دولتی ، بانکها ، وزارتخانه ها و به طور کل اشخاص حقوقی از متقاضیان این نوع گواهینامه SSL هستند. درخواست کننده باید مدارک کامل ثبتی و قانونی و هویتی شرکت، سازمان و نهاد مربوطه را به همراه فرمهای درخواست و معرفی یک شخص مسئول همراه مدارک در مرحله اول به صورت اینترنتی ارسال نموده و پس از قبول درخواست از سمت صادر کننده نسخه ترجمه شده تمام مدارک مهر شده را از طریق پست بین المللی مثل DHL به صادر کننده ارسال نماید. در صورت تهیه و فعال نمودن این نوع از گواهینامه، اطلاعات تایید شده هویت آن سازمان در بخش جزئیات گواهینامه SSL نشان داده می شود که خاص آن سازمان، شرکت و یا نهاد می باشد.

3- گواهینامه اعتبار سنجی (EV (Extended Validation :

گواهینامه SSL EV مشخصه اصلی این نوع گواهینامه نشان سبز رنگ در مرورگر است و دریافت آن بسیار شبیه گواهینامه OV ولی با اعتبار و ارزشی بالاتر است و معمولا سازمانهای بزرگ در دنیا از جمله شرکتهایی مثل گوگل از این نوع گواهینامه استفاده می کنند.

مدارک مورد نیاز برای سفارش این نوع از گواهینامه SSL همانند گواهینامه OV می باشد با این تفاوت که اهراز هویت سازمان و یا شرکت دقیق تر بوده و مدارک بیشتری و با دقت بالاتری مورد رسیدگی قرار می گیرد، به علاوه هزینه آن بالاتر است برای اعتبار سنجی کلیه اطلاعات از جمله شماره تلفن ها و اطلاعات وب بررسی می شود. و زمان بیشتری نسبت به OV صرف صدور آن می شود.

کدام گواهینامه مناسب است؟

به طور کلی اگر شخصی حقیقی هستید و هدفتان از تهیه گواهینامه SSL بالا بردن سئو و افزایش اعتماد کاربر است می توانید از گواهینامه SSL DV استفاده کنید. اما اگر یک سایت بزرگ دارید و شخصی حقوقی هستید می توانید از EV و OV استفاده کنید.

امیرحسین غلامیان

نزدیک به 7 سال است که با وردپرس آشنا شدم و این آشنایی تا الان ادامه داشته و خواهد داشت. در حال حاضر مدیریت تیم آریا وردپرس رو بر عهده دارم و سعی میکنم هر روز تجربیاتم رو با شما در اینجا به اشتراک بگذارم.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *