آموزش نوشتن فرمول‌های ریاضی در وردپرس

آموزش نوشتن فرمول‌های ریاضی در وردپرس

در این مقاله از آریا وردپرس قصد داریم تا به نحوه نوشتن فرمول‌های ریاضی در وردپرس بپردازیم. نوشتن فرمول در ویرایشگر پیش‌فرض وردپرس ممکن است کمی مشکل باشد چون به صورت کامل از فرمول‌نویسی پشتیبانی نمی‌کند. در این آموزش از سه روش برای نوشتن فرمول‌های ریاضی در وردپرس استفاده می‌کنیم.

چرا نوشتن فرمول در وردپرس مشکل است؟

روش کار وردپرس این است که محتوای وب سایت شما را به صورت پویا تولید می‌کند و خروجی HTML را برای نمایش آن به مرورگرهای کاربر می‌فرستد. در حال حاضر MathML و LaTeX به عنوان استانداردی برای نوشتن معادلات ریاضی و علمی در وب در نظر گرفته شده‌اند.

هر دو روش برای مبتدیان ایده آل نیست چون برای استفاده از این دو روش باید از سینتکس‌های بخصوص آن استفاده کرد که کار را مشکل می‌کند. قبل از آموزش نحوه استفاده از MathML و LaTeX در وردپرس ابتدا یک روش ساده‌تر را بررسی خواهیم کرد.

روش1: نوشتن فرمول‌های ریاضی در وردپرس با استفاده از کاراکترهای یونیکد

این روش بیشتر برای کسانی کاربرد دارد که به ندرت از فرمول‌های ریاضی در نوشته‌های خود استفاده می‌کنند. در این روش کاراکترهای یونیکد را به صورت مستقیم در ویرایشگر وردپرس وارد می‌کنیم.

یونیکد یک سیستم رمزگذاری استاندارد برای پشتیبانی از همه زبان‌ها و کاراکترها می‌باشد که در همه سیستم‌های عامل و دستگاه‌ها پشتیبانی می‌شود.

در ادامه خواهید دانست که چگونه از یونیکد برای نوشتن فرمول در نوشته‌ها استفاده کنیم.

اضافه کردن کاراکترهای ریاضی یونیکد در سیستم عامل مک

در سیستم عامل مک می‌توانید کاراکترهای مورد نظر را از جعبه‌ابزار بالای صفحه اضافه کنید. برای این کار به سادگی از قسمت Emoji & Symbols « Edit می‌توانید اقدام کنید یا با فشردن کلیدهای
Command + Control + Space بر روی کیبورد این کار را می‌توانید انجام دهید.

اضافه کردن کاراکترهای ریاضی یونیکد در سیستم عامل مک

با این کار برنامه Character Viewer در یک پنجره پاپ آپ ظاهر می‌شود. از اینجا می‌توانید نمادها و کاراکترایی را که می‌خواهید درج کنید، انتخاب کنید. برای وارد کردن هر کاراکتر کافی است بر روی آن دابل کلیک کنید.

همچنین می‌توانید کاراکترها را در ویرایشگر نوشته با استفاده از گزینه‌های subscript و superscript در نوار ابزار پارامتر ویرایش کنید.

انتخاب بلوک

اضافه کردن کاراکترهای ریاضی یونیکد در سیستم عامل ویندوز

کاربرهای سیستم عامل ویندوز هم می‌توانند از روشی مشابه برای درج عملگرهای ریاضی استفاده کنند. برای این کار در منوی Start عبارت Character Map را جستجو کنید و بعد از باز شدن پنجره Advanced view را فعال کنید و سپس قسمت Group by را روی Unicode Subrange قرار دهید و در کادری که باز می‌شود mathematical operators را انتخاب نمایید.

اضافه کردن کاراکترهای ریاضی یونیکد در سیستم عامل ویندوز

سپس کاراکتر مورد نظر خود را انتخاب کنید، آن را کپی کنید و در ویرایشگر وردپرس پیست کنید. به همین ترتیب بقیه کاراکترها را هم وارد کنید و فرمول مورد نظر خود را بنویسید.

البته این روش برای زمانی مناسب است که شما قصد دارید تا به تعداد بسیار محدودی از این کاراکترها استفاده کنید.

روش2: نوشتن فرمول‌های ریاضی در وردپرس با استفاده از LaTeX

LaTeX یک استاندارد حروفچینی است که به طور خاص برای نوشتن اسناد فنی و علمی طراحی شده است. این مورد به طور گسترده در اسناد دانشگاهی مورد استفاده قرار می‌گیرد و استاندارد نوشتن معادلات و سایر اسناد علمی در نظر گرفته می‌شود.

وب سایت رسمی LaTeX دارای مستندات دقیق و پیوندهایی به آموزش و راهنما است که به شما در یادگیری نحوه استفاده از آن کمک می‌کند.

ابتدا باید افزونه WP QuickLaTeX را نصب و فعال کنید. برای جزئیات بیشتر، به راهنمای گام به گام نحوه نصب افزونه وردپرس مراجعه کنید.

پس از فعال‌سازی، باید پست یا صفحه‌ای را که می‌خواهید معادله ریاضی در آن قرار دهید ویرایش کنید. در صفحه ویرایش نوشته، روی دکمه افزودن بلوک جدید (+) کلیک کنید و بلوک کد کوتاه را به محتوای خود وارد کنید.

افزودن بلوک

در داخل کد کوتاه ، شما باید کد کوتاه [latexpage] و به دنبال آن کد LaTeX خود را اضافه کنید.

افزودن کد کوتاه

اکنون می‌توانید پست خود را ذخیره کرده و پیش‌نمایش آن را ببینید تا معادله ریاضی خود را با فرمتی زیبا مشاهده کنید.

پیش نمایش فرمول

روش3: نوشتن فرمول‌های ریاضی در وردپرس با استفاده از MathML

MathML یک زبان نشانه گذاری است که برای انتشار آسان معادلات ریاضی در وب طراحی شده است. از مارک XML معنایی مشابه HTML استفاده می کند.

وردپرس از MathML خارج از جعبه پشتیبانی نمی کند و اگر کد MathML را در ویرایشگر پست اضافه کنید ، به درستی ارائه نمی شود. اما خوشبختانه افزونه ای وجود دارد که این مشکل را برطرف می کند.

افزونه MathML Block را نصب و فعال کنید. برای جزئیات بیشتر ، به راهنمای گام به گام نحوه نصب افزونه وردپرس مراجعه کنید.

پس از فعال سازی ، به سادگی پست یا صفحه ای را که می خواهید معادله ریاضی را در آن اضافه کنید ویرایش کنید. در صفحه ویرایش پست ، روی دکمه افزودن بلوک جدید (+) کلیک کنید و بلوک HTML را به محتوای خود اضافه کنید.

افزودن بلوک

اکنون می توانید کد MathML خود را در داخل بلوک HTML سفارشی قرار دهید.

افزودن کد MathML

پس از آن ، می توانید پست یا صفحه خود را ذخیره کرده و در یک برگه جدید مشاهده کنید تا MathML را به زیبایی در وب سایت خود تغییر دهید.

پیش نمایش فرمول

بلوک MathML از موتور JavaScript MathJax برای تبدیل نشانه گذاری شما به معادلات ریاضی خواندنی استفاده می کند. همچنین از دستورات LaTeX پشتیبانی می کند.

برای افزودن کد LaTeX خود ، کافی است بلوک MathML را به ویرایشگر محتوای خود اضافه کنید.

افزودن بلوک MathML

در قسمت متن بلوک MathML ، می توانید کد LaTeX خود را اینگونه جای گذاری کنید

\[ your equation goes here\]

اکنون می توانید پست خود را ذخیره کرده و پیش نمایش کنید تا در پست یا صفحه وبلاگ شما به زیبایی نمایش داده شود.

پیش نمایش فرمول

در پایان امیدوارم این آموزش برای شما عزیزان مفید واقع شود.

مرتضی احمدیان

از سال 1395 کار خودم رو در زمینه برنامه‌نویسی آغاز کردم. تا کنون چند نرم‌افزار مدیریتی طراحی کرده و توسعه داده‌ام. به تازگی به تیم آریا وردپرس ملحق شده‌ام و از تهیه مطالب آموزشی و دنبال کردن موضوعات متنوع در حیطه وب بسیار لذت می‌برم.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *