12 نکته برای بدست آوردن امتیاز کامل بررسی سلامت سایت وردپرس

وردپرس در نسخه 5.1 یک ویژگی برای بررسی سلامت سایت معرفی کرد که در وردپرس نسخه 5.2 این ویژگی بهبود پیدا کرد تا بتواند یک نمره بررسی سالم بودن سایت را به مدیران نمایش دهد.
این ویژگی به صاحبان وب سایت ها کمک می کند تا در مورد عملکرد و مسائل امنیتی که ممکن است روی سایت آنها تأثیر بگذارد، توجه داشته باشند.
بسیاری از کاربران، از ما درمورد چگونگی استفاده صحیح از ویژگی های سلامت سایت و آنچه می توانند یا نمی توانند انجام دهند پرسیده اند.
در این مقاله در آریا وردپرس، ما به شما آمورش می دهیم که چگونه به راحتی امتیاز کامل بررسی سلامت سایت وردپرس را کسب کنید.

امتیاز بررسی سلامت سایت وردپرس چیست؟

نمره بررسی سلامت سایت یک ویژگی در وردپرس است که به دنبال مشکلات رایج عملکرد و امنیت سایت می باشد و بر اساس تست های مختلف نمره بررسی سلامت را به شما می دهد. شما می‌توانید در پیشخوان وردپرس به قسمت “ابزارها » سلامت سایت” مراجعه کنید تا نمره سلامتی سایت خود را مشاهده کنید.

در حال حاضر بیش از 35% سایت های اینترنتی توسط وردپرس راه اندازی شده است. بیشتر افرادی که با وردپرس سایت خود را راه اندازی می کنند افراد مبتدی هستند. ویژگی سلامت سایت مجموعه ای از آزمایشات را انجام می دهد تا ببیند آیا وب سایت آنها با تنظیمات بهینه و جدیدترین نرم افزار سرور کار می کند یا خیر.

چگونه یک امتیاز خوب از سلامت سایت می تواند به سایت وردپرس شما کمک کند؟

همانطور که در بالا هم ذکر شد ویژگی سلامت سایت مجموعه ای از آزمایشات را برای جستجوی مشکلات رایج عملکرد و امنیت در وب سایت وردپرسی انجام می دهد.

به عنوان مثال ، آزمایشی است که بررسی می کند، که آیا وب سایت شما آخرین نسخه PHP را اجرا می کند یا خیر . استفاده از نسخه های قدیمی تر PHP سرعت وب سایت شما را کاهش می دهد و همچنین بسیاری از افزونه های محبوب وردپرس را با وب سایت شما ناسازگار می کند.

گرفتن بهترین نمره بررسی سلامت سایت، تضمین می کند که وب سایت شما در شرایط بهینه کار می کند.

خب بیایید در ادمه به چگونگی گرفتن امتیاز 100% سلامت سایت وردپرس بپردازیم.

1- از یک هاست وردپرس مناسب استفاده کنید

هیچ چیز بیشتر از عملکرد هاست بر سایت شما تأثیر نمی گذارد. این مهمترین تصمیمی است که برای یک وب سایت می گیرید.
استفاده از ارائه دهنده میزبانی غیرقابل اعتماد، می تواند از بسیاری جهات روی سایت وردپرس شما تأثیر منفی بگذارد.
بعضی از شرکت های میزبانی تمایل به استفاده از نرم افزارهای قدیمی دارند ، تمام ماژول های PHP را نصب نمی کنند و هیچ راه آسانی برای رفع این مشکلات برای کاربران وجود ندارد.
انتخاب یک شرکت میزبانی وردپرس با سابقه اثبات شده ، بستر محکمی را برای ساخت وب سایت شما فراهم می کند. پس در انتخاب شرکت هاستینگ خود بسیار دقت کنید!

2- گواهی SSL یا HTTPS را در سایت خود نصب کنید

SSL با رمزگذاری انتقال داده از سرور به مرورگرهای کاربر، از وب سایت شما محافظت می کند و می تواند برای کاربران هم بسیار قابل اعتمادتر باشد. همچنین تاثیرات بسیار زیادی می تواند در سئو سایت داشته باشد.

وب‌سایت‌هایی که SSL را فعال کرده اند در کنار آدرس سایت خود یک قفل سبز رنگ دارند و لینک آن‌ها با https شروع می شود.

برای انتقال آدرس سایت از HTTP به HTTPS شما باید گواهی ssl را روی سایت خود نصب کنید. همچنین لازم بذکر است که بسیاری از شرکت های هاستینگ گواهی SSL را بصورت رایگان به شما ارائه می دهند.

3- وردپرس را بروز نگه دارید

12 نکته برای بدست آوردن امتیاز کامل بررسی سلامت سایت وردپرس

وردپرس یک سیستم مدیریت محتوای منبع باز است که بطور مرتب بروزرسانی می شود. هر نسخه جدید وردپرس ویژگی های جدید، رفع اشکال را به همراه دارد و امنیت وب سایت شما را بهبود می بخشد.
بسیاری از مبتدیان می ترسند که بروزرسانی وردپرس، وب سایت آنها را خراب کند. آنها بروزرسانی های وردپرس را نادیده می گیرند و در نتیجه وب سایت های خود را در معرض تهدیدات امنیتی قرار می دهند. پس شما همیشه باید مطمئن شوید که از آخرین نسخه وردپرس روی سایت خود استفاده می کنید.

4- افزونه ها و قالب وردپرس را بروزرسانی کنید

12 نکته برای بدست آوردن امتیاز کامل بررسی سلامت سایت وردپرس

درست مانند خود وردپرس ، قالب وردپرس و افزونه های وردپرس نیز به طور مرتب آپدیت می شوند. شما باید همیشه نسخه های جدید قالب و افزونه های خود را در سایت نصب کنید.
افزونه ها و قالب ها برای ارائه ویژگی های جدید ، رفع اشکالات و مشکلات امنیتی، از بروزرسانی ها استفاده می کنند. پس شما به وسیله بروزرسانی باید اطمینان حاصل کنید که وب سایت شما در برابر هر مسئله امنیتی شناخته شده ای آسیب پذیر نیست.
شما افزونه های رایگان را به راحتی مانند تصویر بالا می توانید بروزرسانی کنید. اما بروزرسانی قالب وردپرس و افزونه وردپرس پریموم به روش های دیگری قابل انجام است. می توانید آموزش بروزرسانی قالب وردپرس و افزونه وردپرس را ببینید.

5- از آخرین نسخه MySQL یا MariaDB استفاده کنید

12 نکته برای بدست آوردن امتیاز کامل بررسی سلامت سایت وردپرس

وردپرس تمام محتوای وب سایت شما را در یک پایگاه داده ذخیره می کند. به طور پیش فرض، وردپرس از نرم افزار مدیریت پایگاه داده مانند MySQL و MariaDB پشتیبانی می کند.
با استفاده از آخرین نسخه MySQL یا MariaDB تضمین می شود که وردپرس با خیال راحت می تواند داده های وب سایت شما را ذخیره کند. نسخه قدیمی ممکن است باعث شود وب سایت شما به طور غیر منتظره رفتار کند.
شما باید مطمئن شوید که وب سایت شما آخرین نسخه پایدار MySQL / Maria را اجرا می کند. با رفتن به قسمت ابزارها » سلامت سایت و سپس زبانه اطلاعات می توانید اطلاعات مربوط به نسخه نرم افزار پایگاه داده خود را پیدا کنید.

12 نکته برای بدست آوردن امتیاز کامل بررسی سلامت سایت وردپرس

اگر وب سایت شما از نسخه قدیمی MySQL یا MariaDB استفاده می کند ، پس باید با ارائه دهنده میزبان وردپرس خود تماس بگیرید و از آنها بخواهید که آن را برای شما بروزرسانی کنند.

6- از آخرین نسخه PHP استفاده کنید

12 نکته برای بدست آوردن امتیاز کامل بررسی سلامت سایت وردپرس

وردپرس با زبان برنامه نویسی PHP نوشته شده است. این یک زبان سمت سرور است ، به این معنی که در سرور میزبان شما اجرا می شود تا به صورت پویا صفحات وردپرس را تولید کند.
استفاده از آخرین نسخه PHP باعث افزایش کارایی وب سایت شما می شود. همچنین سازگاری با ویژگی های جدید افزونه های وردپرس را فراهم می کند که ممکن است به آخرین نسخه PHP برای کار صحیح نیاز داشته باشند.
اگر وب‌سایت شما از نسخه قدیمی PHP استفاده می کند، باید از ارائه دهنده هاست خود بخواهید تا آن را برای شما بروزرسانی کند. لازم به ذکر است که برخی از شرکت های هاستینگ به شما اجازه می‌دهند تا در پنل هاست خود نسخه php را تغییر دهید.

7- بروزرسانی‌های خودکار وردپرس را فعال کنید

12 نکته برای بدست آوردن امتیاز کامل بررسی سلامت سایت وردپرس

وردپرس با قابلیت داخلی برای بروزرسانی و نصب آخرین نسخه های امنیتی همراه است. این نسخه ها جزئی هستند اما برای امنیت وب سایت شما بسیار مهم هستند.
با این حال، دارندگان سایت توانایی روشن کردن بروزرسانی های خودکار وردپرس را دارند. این کار با استفاده از افزونه مدیر بروزرسانی یا اضافه کردن کد در فایل wp-config.php انجام می شود.
اطمینان حاصل کنید که این ویژگی در سایت شما فعال است، تا با بروزرسانی های بموقع سایت شما ایمن باشد.

8- افزونه ها و قالب های اضافی وردپرس را حذف کنید

12 نکته برای بدست آوردن امتیاز کامل بررسی سلامت سایت وردپرس

از نظر فنی، شما می‌توانید از هر تعداد افزونه وردپرس در وب‌سایت خود استفاده کنید تا زمانی که کد گذاری خوبی داشته باشد. می‌توانید افزونه های غیرفعال را در سایت وردپرس خود نگه دارید، آنها تاثیری در عملکرد یا سرعت وب سایت شما ندارند.
با این حال توصیه می‌شود تمام افزونه های غیرفعال در سایت خود را پاک کنید چون هم فضای هاست شما را اشغال می‌کنند و هم اینکه می‌توانند برای مخفی کردن بدافزارها ، افزایش زمان اسکن امنیتی استفاده شوند و احتمال اینکه شما بطور تصادفی آنها را فعال کنید وجود دارد.

9- Rest API را فعال نگه دارید

12 نکته برای بدست آوردن امتیاز کامل بررسی سلامت سایت وردپرس

REST API در وردپرس به توسعه دهندگان اجازه می دهد تا به طور ایمن از درخواست های HTTP برای انجام اقدامات در سایت وردپرس استفاده کنند.
بسیاری از دارندگان سایت برای محافظت از وب سایت های خود در برابر حملات ، API REST را غیرفعال می کنند.
با این حال ، سلامت سایت آن را توصیه نمی کند زیرا ممکن است شما نیاز به REST API برای استفاده از برنامه های شخص ثالث یا برخی افزونه های وردپرس داشته باشید. اطمینان حاصل کنید که REST API برای بهبود نمره سلامت سایت وردپرس شما فعال شده است.

10- مطمئن شوید که ماژول های مورد نیاز PHP نصب شده اند

12 نکته برای بدست آوردن امتیاز کامل بررسی سلامت سایت وردپرس

ماژول ها و پسوندهای PHP کتابخانه‌های دیگری هستند که قابلیت زبان برنامه نویسی PHP را گسترش می دهند. وردپرس توصیه می کند برای عملکرد بهینه چندین ماژول PHP نصب شود.
لیستی از برنامه های افزودنی را می توانید در وب سایت وردپرس پیدا کنید. برخی از این برنامه های افزودنی مورد نیاز است و برخی دیگر توصیه می شوند اما لازم نیست.

حال چگونه یک ماژول گمشده را نصب کنید؟
شما باید از ارائه دهندگان میزبان خود بخواهید که این افزونه ها را برای شما نصب کنند. برخی از ارائه دهندگان میزبانی وب به شما امکان می دهند تا آنها را از داشبورد هاست نصب کنید (به دنبال بسته های PHP PEAR باشید). با این حال ، شما هنوز هم نیاز دارید که آنها را در پرونده php.ini پیکربندی کنید که شاید برای مبتدیان سخت باشد.

11- حالت اشکال زدایی در وردپرس را غیرفعال کنید

12 نکته برای بدست آوردن امتیاز کامل بررسی سلامت سایت وردپرس

وردپرس با یک حالت اشکال زدایی داخلی ساخته شده است که به شما امکان می دهد تا خطاهای افزونه، قالب و کدهای سفارشی را ببینید. این ویژگی برای استفاده توسط برنامه نویسان یا کاربران پیشرفته در نظر گرفته شده است.

بنا به دلایلی شما باید خطای های PHP را در سایت خود غیرفعال کنید. برای اطلاعات بیشتر می توانید آموزش غیرفعال کردن خطاهای PHP را ببینید.

12- مطمئن شوید که وردپرس می تواند کارهای برنامه ریزی شده را انجام دهد

12 نکته برای بدست آوردن امتیاز کامل بررسی سلامت سایت وردپرس

وب سایت وردپرس شما نیاز به انجام کارهای برنامه ریزی شده مانند بررسی بروزرسانی ها دارد. این وظایف از سیستمی به نام cron jobs استفاده می کنند.
بعضی اوقات ممکن است محیط میزبانی شما مانع از اجرای آن شود یا شما ممکن است به طور اتفاقی آن را غیرفعال کنید.
شما باید اطمینان حاصل کنید که وردپرس می تواند این کارهای برنامه ریزی شده را برای بهبود نمره سلامت سایت شما انجام دهد.

در پایان امیدواریم این مقاله به شما کمک کند تا یاد بگیرید که چگونه می توانید نمره 100% در بررسی سلامت سایت وردپرس را بدست آورید.

عرفان کاوه

بیش از 5 سال است که به صورت مستمر در زمینه وب و سیستم مدیریت محتوای وردپرس فعالیت می‌کنم. مباحث برنامه نویسی و توسعه نرم افزار و تکنولوژی های جدید رو دنبال میکنم و تجربیاتم رو با دیگران به اشتراک می‌گذارم.

2 دیدگاه

 1. کاربر
  شهرام 28 اردیبهشت 1399

  سلام مرسی از سایت خوب شما
  بنده در حال راه اندازی سایت هستم فایل داخل wp-content رو به فایل public html انتقال دادم بعدش تموم برگه ها و نوشته ها ارور 404 رو میده به حالت اول هم برگردوندم بازم درست نشد . امکانش هست راهنمایی بفرمایید ؟

  پاسخ
  • مدیریت
   امیرحسین غلامیان 29 اردیبهشت 1399

   با سلام و احترام، از تنظیمات وردپرس » پیوند های یکتا، یکبار روی ذخیره تغییرات بزنید.

   پاسخ

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *