آموزش غیرفعال کردن ویرایشگر فایل های قالب و افزونه در وردپرس

غیرفعال کردن ویرایشگر فایل های قالب و افزونه در وردپرس

آیا میدانستید که وردپرس برای ویرایش قالب و افزونه ها یک ویرایشگر دارد؟ این ویرایشگر ساده به شما این امکان را میدهد تا براحتی فایل های قالب و افزونه های خود را از داخل پیشخوان وردپرس ویرایش کنید و دیگر لازم نیست به سراغ فایل های هر قالب یا افزونه در هاست وردپرس خود بروید. این قابلیت به نظر بسیار عالی می آید ولی دو مشکل اساسی دارد: برای افراد مبتدی ممکن است منجر به از کار افتادن سایتشان شود و برای همه افراد باعث به خطر افتادن امنیت وبسایتشان میشود. در این آموزش قصد داریم به شما آموزش دهیم که چگونه این ویرایشگر را غیر فعال کنید تا دچار مشکلات نشوید.

چرا باید ویرایشگر فایل های وردپرس را غیرفعال کنیم؟

ویرایشگر قالب از مسیر نمایش » ویرایشگر قابل دسترسی است و به صورت پیش فرض فایل های قالب فعال شما را نمایش میدهد و همانگونه که عرض شد از این مسیر میتوانید فایل های قالبتان را بدون مراجعه به هاست خود ویرایش کنید.

غیرفعال کردن ویرایشگر فایل ها

 همچنین برای ویرایش افزونه ها از مسیر افزونه ها » ویرایشگر قابل دسترسی است و به صورت پیش فرض فایل های افزونه ای که بر اساس حروف الفبا نصب شده است را نمایش میدهد.

غیرفعال کردن ویرایشگر فایل های قالب در وردپرس

اگر برای اولین بار وارد این ویرایشگرها شوید پیام هشداری برای شما نمایش داده میشود که به شما در مورد ویرایش این فایل ها هشدار میدهد.

غیرفعال کردن ویرایشگر فایل های افزونه در وردپرس

از نسخه 4.9 وردپرس به بعد مکانیزمی برای جلوگیری از خراب شدن وب سایت به دست کاربر تعیین شده است و به محض ایجاد یک Fatal Error تغییرات را به شکل قبل برمیگرداند تا از خرابی وبسایت جلوگیری شود.

در بعضی موارد این مکانیزم درست کار نمیکند و اروری مشاهده نمیشود و تغییرات ذخیره میشود ولی در نهایت ممکن است حتی دسترسی خود شما به بخش پیشخوان را هم از دست بدهید. دردسر بزرگ این است که ویرایشگر اجازه دسترسی کامل برای افزودن هر نوع کدی به وب سایت را میدهد و این حتی ممکن است اشکالات امنیتی جدی برای سایت وردپرسی شما ایجاد کند.

اگر یک هکر به بخش پیشخوان سایت شما دسترسی پیدا کند دیگر نیازی به دسترسی به هاست وردپرس ندارد و به راحتی میتواند هر نوع کد نفوذی که بخواهد را در فایل های شما جاگزاری کند و براحتی به دیتابیس دسترسی پیدا کند، کد های نفوذی در سایت شما قرار دهد و یا حتی از سایت شما حمله DDOS اجرا کند. برای بهبود امنیت وردپرس ما پیشنهاد میکنیم که حتما ویرایشگر وردپرس را غیرفعال کنید.

چگونه ویرایشگر وردپرس را غیرفعال کنیم؟

روش اول:

غیرفعال کردن ویرایشگر قالب و افزونه وردپرس بسیار راحت است. تنها کافیست کد زیر را در فایل wp-config.php و قبل از خطی که نوشته است ‘That’s all, stop editing! Happy publishing’ قرار دهید.

define( 'DISALLOW_FILE_EDIT', true );

فراموش نکنید پس از اعمال تغییرات، تنظیمات خود را ذخیره کنید. با این کار براحتی ویرایشگر فایل های قالب و افزونه وردپرس را غیرفعال میکنید.

روش دوم:

کد بالا را به فایل functions.php اضافه کنید سپس از افزونه های code snippets برای اضافه کردن کد استفاده کنید.

روش صحیح ویرایش قالب وردپرس چیست؟

بسیاری از افراد از ویرایشگر وردپرس برای ویرایش فایل های قالب خود استفاده میکنند. اگر فقط میخواهید ویژگی های مربوط به CSS سایت خود را تغییر دهید، مطمئن ترین کار استفاده از ویژگی CSS اضافی قالب شما است که در مسیر نمایش » سفارشی سازی » CSS اضافی میتوانید تغییرات خود را اعمال کنید.

غیرفعال کردن ویرایشگر فایل های قالب و افزونه

در پایان امیدواریم این مقاله به شما کمک کرده باشد تا ویرایشگر فایل های قالب و افزونه در سایت وردپرسیتان را غیرفعال کنید. همچنین ممکن است است بخواهید مقاله ما را درباره”رفع خطای درخواست اطلاعات FTP در وردپرس” مطالعه فرمایید.

احسان عابدی

عضو تیم قدرتمند و حرفه ای آریا وردپرس هستم و بیش از 2 سال است در زمینه وب کار میکنم و آموزش هایی که از وردپرس یاد گرفتم را سعی میکنم با شما عزیزان به اشتراک بگذارم.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *